Atramos rožėms, mažoji sodo architektūra

Sodinimas, genėjimas, tręšimas, įrankiai.

Moderatorius: DaliaRaimonda

Skelbti atsakymą
Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 14 Vas 2012 04:37

Regina rašė:Mano variantas tikriausiai nelabai kam bus priimtinas (xixi) :$
Į sieną kalu vinukus ir kurias šakas reikia, kurios labiausiai gula ant žemės virvutėmis priraišioju. Rudenį virvutes atrišu ir rožė ant žemės :D
Vinukų aš truputį bijau, nes toje vietoje medis taps pažeidžiamas. Pas mus kaip tik vyras pasiruošęs visur jų prikalinėti, o aš jam draudžiu :D .

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 14 Vas 2012 04:43

Mna labai ir net labai patinka Nijolės pasiūlytas variantas, kažką panašaus ir aš įsivaizduoju.

Atsižvelgsiu į Tado pastabą, bus matyt jau praktikoje. Kaip suprantu, Nijolės pasiūlytos senoviėns rožės mažiau jautrios, nors rizika visuomet yra didelėm ypač mano užkampyje. O raganės - tai savaime suprantama, kaip be jų. Bus ir gėlynų, juose sodinsiu žemesnes rožes.

Kadangi šioje sodyboje gyvenu nuolatos ir apart avių ir knygų vertimo daugiau nieko neveikiu, tai galiu apie rožes šokinėti ištisus metus.

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė LoretaA » 14 Vas 2012 05:59

Gema rašė:Kadangi šioje sodyboje gyvenu nuolatos ir apart avių ir knygų vertimo daugiau nieko neveikiu, tai galiu apie rožes šokinėti ištisus metus.
Tiesiok dyka sėdit :D :D :D

Laiminga
Pranešimai: 266
Užsiregistravo: 04 Kov 2011 14:10

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Laiminga » 14 Vas 2012 07:45

Aš tai namo neželdinčiau. Jo labai gražios, aiškios formos ir išdažytas naujai. Kaimiškam stiliui gal vienintelis variantas tiktų kampuose vinvytis, bet jis velniškai greit auga.Aš jį kiekvienais metais labai žiauriai ploninu. Karstausi po fasadą kaip koks alpinistas. Visi kiti variantai - raganės, rožės, užaugs tik iki pusės pirmo aukšto fasado ir jausitės lyg amžiname laukime - kada gi pasieks kraigą. Siūlyčiau palei namą padaryti kuklius želdynus, gal iš vienos kurios pusės aikštelę pasisėdėjimui, o didžiuosius gėlynus pradėti formuoti šiek tiek tolėliau. Jei labai norit realizuot ką nors "laipiojančio", tai geriau darytis pavėsinę ir jos tris puses apželdinti.

Pati jūsų vietoj gal kur nors daryčiau takelį apjuostą keletos lanko formos arkelių, o gale takelio suformuočiau uždarą kiemelį su varteliais. O tam kiemelį gal jau tiktų ir jūsų norimi maži obeliskai ir kitos priemonės laipiojantiems augalams. Gal tuomet ir būtų panašu į anglišką sodą (sun)

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė LoretaA » 14 Vas 2012 08:48

Jėzau, o kam gi želdinai kurie siekia kraigą :? Pilnai užtenka gerų poros ar trijų metrų.

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 14 Vas 2012 08:57

Ačū, Laiminga, labai geros idėjos, jau panašiau į anglišką:) (Žinokit, viską copypastinu)

Suprantu, kad Lietuvoje iki kraigo rožės neužaugs, džiaugsiuos, jeigu sieks bent pusę lango, :D juolab, kad namas l. didelis, tik nuotraukoj nesimato - kambariai 2,7 aukščio , apie palėpę net nekalbu (ji neįrengta, nes mums nereikia).

Vat man įdomiausia kaip paprasčiausiai ir ilgalaikiškiausiai į žemę įkasti medinės konstrukcijos greičiausiai geležines kojas? Juk galima į žemę įkasti geležį, o kažkiek virš žemės pritvirtinti medį?

Laiminga
Pranešimai: 266
Užsiregistravo: 04 Kov 2011 14:10

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Laiminga » 14 Vas 2012 08:59

Gal ne taip pavadinau (xixi) iki stogo pakalimo, jei jau taip tiksliai. Tai ir bus apie 2,5 m.

Laiminga
Pranešimai: 266
Užsiregistravo: 04 Kov 2011 14:10

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Laiminga » 14 Vas 2012 09:10

dėl medinių konstrukcijų tai aš galiu patart, nes mano vyrukai (vyras su tėveliais) padarė 9 m. ilgio medinę pergolę virš takelio. Aštuonios laikančios "kolonos" pritvirtintos taip: iškatos apie 0,5 m. gylio ir perpus platesnės nei pačios kolonos, duobės ir užcementuotos šiek tiek iškeliant jas virš žemės (2-3 cm) ir lentučių pagalba suformavus lygų kvadratą. Kolonos pritvirtintos keturių stiprių metalinių kampuočių pagalba. Viršutinė kolonų dalis tarpusavyje sutvirtinta skersiniais, tad visa konstrukcija stabili. Ir ilgaamžė, kadangi medinė dalis nesiliečia su žeme.

Virginija
Pranešimai: 1460
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Virginija » 14 Vas 2012 09:11

Gema rašė:
Vat man įdomiausia kaip paprasčiausiai ir ilgalaikiškiausiai į žemę įkasti medinės konstrukcijos greičiausiai geležines kojas? Juk galima į žemę įkasti geležį, o kažkiek virš žemės pritvirtinti medį?
Galima taip.
Bet nereikia daryti visam gyvenimui, gal kitais metais sugalvosit kitaip :)

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Regina » 14 Vas 2012 09:19

Gal galima daryt taip, kaip pas mus pastatytos sūpuoklės.
Ant žemės padėtos (įkastos į žemę) tokios kaip šaligatvio plytelės, kokių 10 cm storio. Ant jų metaliniais kampuočiais pritvirtintos sūpuoklių kojos. Su žeme medis nesiliečia. Sūpuoklės stabiliai tovi jau kelinti metai. Manau, kad norint būtų galima perkelt ir į kitą vietą.

Laiminga
Pranešimai: 266
Užsiregistravo: 04 Kov 2011 14:10

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Laiminga » 14 Vas 2012 09:37

mano variantas atrodo taip. Tai jau lyg ir statinys. Viršus pagal mano planus po poros metų turėtų būti taip pat apaugęs smaugikais (jie vijasi kolonomis) ir gausis kaip žalias tunelis. Tarpuose pasodinau rožes ir raganes. Šiemet vaizdas bus vėl kitoks, nes nuotrauka daryta prieš dalį pokyčių.
Prikabinti failai
P8133452_50nuo20proc.jpg
P8133452_50nuo20proc.jpg (33.75 KiB) Peržiūrėta 17232 karus(ų)

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 14 Vas 2012 10:00

Oi, man nepasididina nuotrauka, o lupa, bijau, čia nepadės!

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 14 Vas 2012 10:02

Laiminga rašė:Gal ne taip pavadinau (xixi) iki stogo pakalimo, jei jau taip tiksliai. Tai ir bus apie 2,5 m.
Cha, žemiausioj vietoj iki namo apkalimo - 285 cm, aukščiausioj - 325 cm. Rytų Aukštaitijoje ir po namu reljefas banguoja.

Laiminga
Pranešimai: 266
Užsiregistravo: 04 Kov 2011 14:10

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Laiminga » 14 Vas 2012 10:03

galiu atsiųst el.paštu. Nelabai man pavyksta su tuo nuotraukų talpinimu.

Rita
Pranešimai: 754
Užsiregistravo: 29 Gru 2010 12:17
Miestas: Kaunas

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Rita » 14 Vas 2012 14:27

Norėčiau ir aš pasakyti savo nuomonę.
Laiminga,pas Jus viskas labai gražu,smagu,kad Jus negailit pasidalinti savo patirtimi,tikrai kam nors pravers,tačiau Gemos atveju- ne.
Pas ją kaimas,nuostabi kaimiška troba,išgražinta,tvarkinga.Taip pat reikia grąžinti ir kiemą.Jokių obeliskų,jokių metalo konstrūkcijų ten negali būti,prie tokios trobos lango būdavo sodinama senovinė rožė,prie vartelių erškėčiai,negalima ardyti darnos,niekas medinės trobos neapkaišydavo vijoklais,visi gerbė ir tausojo tokį turtą.
Čia aš rašau savo nuomonę ir visai jos nebūtina klausytis.Būtina ,turint tokį turtą turėti tikrą viziją,nuo kurios geriau ir nenukrypti :) Jei aš būčiau Gemos vietoje,labai vertinčiau Nijolės nuomonę,tikriausiai nuo jos ir nenukrypčiau,jeigu savimi negalėčiau kai kur pasikliauti,Nijolės patarimai labai praverstų,aišku ir kiti labai teisingai patarė <3

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė vilmis » 14 Vas 2012 14:47

Teisingas pastebėjimas, kad reikia atsižvelgti į namo stilių, nes atraip gausis kaip "Plungės ponia Vienos baliuje" :D
Gema: sakėt, kad turit nuotraukų iš angliškų sodų kurie įkvėpė. Gal kažką įmanoma pritaikyti ;)

Laiminga
Pranešimai: 266
Užsiregistravo: 04 Kov 2011 14:10

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Laiminga » 14 Vas 2012 14:54

Čia yra dvi medalio pusės:
jei Gema tik atvyktų savaitgaliais į savo sodybą, tai sutinku galima siekti autentiškumo, sodinti rūtų darželį ir nesukti sau galvos.
Tačiau ji gyvena ten pastoviai, be to kiek suprantu atvykus iš miesto bei nemažai keliavus. Tad, natūralu, kad norisi kažko daugiau nei, tai apie ką rašo Rita.
Be to, jei prisirišt prie namo, tai jis nėra jau toks super senovinis (kaip rumšiškėse), kad prie jo neįmanoma būtų priderinti tai apie ką svajoja Gema. Manau viskas įmanoma, tik reikia labai atsakingai viską apgalvoti. O vijoklių ant namo, aš kaip tik nesiūlau. Atidžiau paskaitykit mano pasiūlymus.

Vartotojo avataras
Rasa
Pranešimai: 866
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:17
Miestas: Vilnius
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Rasa » 14 Vas 2012 15:01

O aš manau taip - pirmiausia viską lemia augintojo norai ir skonis. Juk savo sode ir sau daro - tai jei šeimos nariai neprieštarauja, kas gali pasakyti, kad taip ar kitaip daryti negalima? (jei būtų įmanoma uždrausti, pirmiausiai vetuočiau nykštukus (mad) ) Kaip suprantu, tikslas nėra 100 proc. autentiška Rytų Aukštaitijos sodyba, o greičiau asmeninis rojus, kuriame tinka viskas, kas nedraudžiama :)
Aišku, svarbu, kokias medžiagas naudoji. Kaimo aplinkoje gal ir netiktų plastmasiniai ar betoniniai dalykai, įmantrios kaltinės arkos, tačiau gruboko nužievinto medžio pergolos (labai nesvetimos tradiciniam angliškam sodui) ar pintų vytelių vigvamai vietoj obeliskų http://img.hgtv.com/HGTV/2010/09/07/RX- ... 3x4_lg.jpg - kodėl gi ne? Aišku, vijoklinių rožių Rytų Aukštaitijoje nepaauginsi, nebent bandyti Galicas ir Albas, bet galima auginti stpriai genimas raganes ar raudonžiedes pupeles. Ir bus vertikalūs akcentai, kurie akimirksniu suteikia sodui brandumo įspūdį, kad ir koks naujas tas sodas būtų
http://www.rasosaugalai.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Laiminga
Pranešimai: 266
Užsiregistravo: 04 Kov 2011 14:10

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Laiminga » 14 Vas 2012 15:16

sakydama, kad viskas įmanoma, siunčiu savo minčių vizualizaciją
Prikabinti failai
0064620.jpg
0064620.jpg (83.05 KiB) Peržiūrėta 17188 karus(ų)

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė vilmis » 14 Vas 2012 15:45

Kažkada sumeistravau tokią arką. Stulpeliai nužievinto juodalksnio, tiesiai įkasti į žemę, niekuo neimpregnuoti, todėl buvo neilgaamžė. Prie jos augo sausmedžiai:

Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 4020
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Jūratė » 14 Vas 2012 16:04

labai gaila, kad Ingos nuotraukos nepasididina :( jos labai gražios (like)

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 14 Vas 2012 17:08

Rasa, nykštukų ir grybukų mano sode tikrai nebus, nes tada mane diskvalifikuos ir negalėsiu dalyvauti gražiausių UK sodų ir sodelių konkursuose. Antra, jų ir taip apstu Rutų Aukštaitijos sodybose, o beždžioniauti aš nesu linkusi. Pas mano kaimynus ir dabar vejos vidury guli gražiai galvą iškėlęs apsnigtas Elnias Devyniaragis, ant kuolo liūdi tuščias "gandralizdis" (gerai, kad "gandrai" nepamiršo bent žiemai "išskristi").

Obeliskas-vigmavas išties žavingas.

O Inga - tai kraštovaizdžio architektė, ne kitaip!

Aš svajojau apie autentišką darželį, kažkada šiek tiek bendravome su Gražina Žumbakiene, kuri juos kuria Rumšiškėse (būtinai atkreipkite dėmesį į jos darželius). Esu tų tradicinių darželių pasifotografavusi, nes dar nemažai moteryčių tik taip juos suprantančių (man tie darželiai be galo gražūs).

Tačiau mano gyvenimo patirtis ir pasaulio pažinimas toks, kad pamačiau, jog tradiciniame sodelyje nebetilpčiau (turėjau tokią mintį!). Be to, kiek žinau, kaimiečiai rąstinius namus pradėjo lentom apkalinėti kolūkių laikais ir populiariausia spalva buvo geltona (nes greičiausiai kitokių dažų nelabai buvo gauti) (o man patinka sentikių mėlyna). Tad manoji autentika yra kolūkinio laikotarpio. (Po tapetais radau ir 1964 m. trafaretinius piešinisu ant sienos su nuostabaus grožio tulpėm - vienas bičiulis restauravo).

Vienu žodžiu, kaip gerai, kad šitą temą užvedžiau.

Apie sodo stilius ir dizainą galima būtų (o reikėtų!) dar vieną temą atidaryti. Stebiuosi, kaip jos iki šiol nėra.

Diskutuokime toliau.
Paskutinį kartą redagavo Gema 14 Vas 2012 17:13, redaguota 1 kartą(us).

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 14 Vas 2012 17:11

Beje, tas vigvamiukas galėtų būti ir iš bambuko, nes jis nepūna. Tik jis savo spalva ir faktūra labia išsiduoda, kad "užsienietis", bet gal nieko.

Ar niekas nebandėte atramų iš bambukų. Jie gal per silpni (nors ir ilgaamžiškesni)?.

Rita
Pranešimai: 754
Užsiregistravo: 29 Gru 2010 12:17
Miestas: Kaunas

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Rita » 14 Vas 2012 17:45

Atsiprašau,Laiminga,kad priverčiau Jus susigadinti nuotaiką,aš Jums skiriau tik pirmą savo rašinio sakinį,daugiau viskas buvo tik mano pamastymai.Ir atidžiai skaičiau Jūsų pasiūlymus,žinau,kad Jūs nesiūlėt vyjoklių ant namo,ką siūlėt viskas buvo gražu,o Jūsų minčių vizualizacija tiesiog nuostabi :)
Gema tiesiog šaunuolė,kursto diskusiją toliau,nuostabu <3

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė vilmis » 14 Vas 2012 18:55

Gema rašė:Beje, tas vigvamiukas galėtų būti ir iš bambuko, nes jis nepūna. Tik jis savo spalva ir faktūra labia išsiduoda, kad "užsienietis", bet gal nieko.

Ar niekas nebandėte atramų iš bambukų. Jie gal per silpni (nors ir ilgaamžiškesni)?.
Pūna pamažu ir bambukai. Turiu šiek tiek "paveldo" prikaupęs (sode buvo po žydėjimo nudžiūvę bambukai). Laikui bėgant tamsėja. Dėl tvirtumo - tai tikrai tvirti, nors ir ploni, bet sunkiai perlauši. Kai apaugs vijokliai tai nesimatys.
Vieną gerą tikrai lietuvišką vijoklį kažkaip visi pamiršę - apynį. Ne visiems apyniai gražūs, bet man patinka spurgai ant moteriškųjų augalų.

Skelbti atsakymą

Grįžti į