Atramos rožėms, mažoji sodo architektūra

Sodinimas, genėjimas, tręšimas, įrankiai.

Moderatorius: DaliaRaimonda

Skelbti atsakymą
Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė LoretaA » 14 Vas 2012 19:00

Vilmi, geriau neminėk apynio - tai monstras, kurio neįmanoma suvaldyti. Aš ji priskiriu prie invazinių augalų. Per 1 dieną jis paauga apie 0,5 metro! Tai yra tikras siaubas (devil)

Virginija
Pranešimai: 1460
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Virginija » 14 Vas 2012 19:04

Loreta - tai pas Jus taip apyniai auga :), pas mane paupyje tikrai (no) Pas Jus ir rožės turbūt taip auga :)

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė vilmis » 14 Vas 2012 19:07

koala rašė:Vilmi, geriau neminėk apynio - tai monstras, kurio neįmanoma suvaldyti. Aš ji priskiriu prie invazinių augalų. Per 1 dieną jis paauga apie 0,5 metro! Tai yra tikras siaubas (devil)
:D Kam siaubas, o kam gėris.

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė LoretaA » 14 Vas 2012 19:15

antosė rašė:Loreta - tai pas Jus taip apyniai auga :), pas mane paupyje tikrai (no) Pas Jus ir rožės turbūt taip auga :)
Jie auga, reikėtų sakyti, turėtų augti pas kaimynus už tvoros, bet po truputi jau lipa į mano pusę. Kiekvieną kartą atvažiavusi su gyvatvorių žirklėmis nukerpu, sekanti kartą atvažiavus atrodo, kad niekas neliesta. O sėjasi ... (devil)
Rožės, deja, pas mane taip neauga :(

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 14 Vas 2012 19:59

Betgi yra tų geltonų - Aureus apynių, jie gal ne tokie agresyvūs? Labai gražūs.

Vartotojo avataras
RožėDD
Pranešimai: 662
Užsiregistravo: 03 Geg 2011 07:36
Miestas: Vilnius
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė RožėDD » 14 Vas 2012 20:35

Gema rašė:
Vat man įdomiausia kaip paprasčiausiai ir ilgalaikiškiausiai į žemę įkasti medinės konstrukcijos greičiausiai geležines kojas? Juk galima į žemę įkasti geležį, o kažkiek virš žemės pritvirtinti medį?
Gema, jei gerai supratau, Jus labai domina techninis polių įkasimo-montavimo (pergolėms, treliažams, atramoms ar pavėsinei) sprendimas. Siunčiu vieną jų. Tiesiai įcementuoti labiau tiktų pvz. metalinius strypus, o medžiui reikia papildomų detalių. Viena jų parodyta paveikslėliuose. Dar gali būti, tiesiog, tarpinė.

Aplamai labai siūlyčiau įsigyti šią knygą, nes nusiskanavo nekokybiškai, visgi 500 psl.
Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis
http://sodoziedai.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Vartotojo avataras
RožėDD
Pranešimai: 662
Užsiregistravo: 03 Geg 2011 07:36
Miestas: Vilnius
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė RožėDD » 14 Vas 2012 20:41

Apynys pas mane buvo įsisukęs į sidabrakrūmį. Kaip jis gražiai jį papildydavo (sun) Kiekvienais metais nušaldavo ir vėl atželdavo su vis didesniu kiekiu šakelių, bet nesmaugė krūmo, gal, kad jaunutis buvo |( Spurgytės labai žavėjo <3
http://sodoziedai.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė LoretaA » 14 Vas 2012 21:03

Kaimynų apynys įsisukęs į vyšnias - vyšnios prispaustos. Nuoširdžiai patariu - nesodinkit apynio. Nuotraukoje taip atrodė apynys, tiksliau, jo nudžiuvusios virkščios šiemet pavasarį. Per vasarą, nors aš nuolat karpiau, jis vėl baisiu debesiu, jau nežinau kelintu sluoksniu, nugulė vyšnias ir nulėkė per visą tvoros ilgį. Tai yra baisu. Neturit - džiaukitės. Kalbos apie "apynį" kuris nuostabiai apraizgė sidabrakrūmį - man kelia siaubą.
Paveikslėlis

Nijola

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė Nijola » 14 Vas 2012 21:50

Pritariu Loretai, apynys kur nor prie kluono gal, bet ne fasadinėje vietoje, ir be to serga, nieko gražaus

Gema turiu PDF klygą "Rytų Aukštaitykos tradicinė kaimo architektūra" galiu persiūsti jei būtų įdomu paskaityti, gale knygos yra ir apie apželdinimą.

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 15 Vas 2012 05:09

Ačiū labai, RožeDD :) Pas mane yra darbo jėgos, bet kaip tai padaryti, turiu parodyti pirštu, o neišmanau:) Ir kaip tokiaiknygai - visai nebrangi - 84 lt internete.

O dėl tos knygos, Nijole, tariausi su Labanoro parko direkcija, gal ji ten manęs dar laukia, reikia nuvažiuoti (angksčiau negalėjau). O jūs turite atliekamą, jei ką?
Paskutinį kartą redagavo Gema 15 Vas 2012 05:21, redaguota 1 kartą(us).

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė Gema » 15 Vas 2012 05:16

Matyt pas jus, Loreta, labai jam palankios sąlygos, bet čia jam tikrai ne vieta. Jis augo gerokai už mūsų sodybos, ten niekam netrukdė. Užpernai prisirinkau spurgų ir sumaniau jį "atjauninti" - iš medelio ištraukiau visas jo "virves" ir žiū - nebėra, persistengiau, gal šįmet atžels. Gal panaudokite roundapą?

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė Rūta » 15 Vas 2012 08:04

Gema, kaip šaunu, kad užvedėte šią temą :) Ir dar labai šaunu, kad ieškote, kuriate savo asmeninę oazę, kaip įsivaizduojate, atsižvelgdama į savo vizijas. Manau, tai svarbiausia :)

Prieš kelerius metus aš taip pat „svaigau“ pergolių idėjom, rožėm ant pergolių, bet... iki šiol jų pas mane nėra. Ir ne tik dėl to, kad neesam iš tų žmonių, kuriems finansinės galimybės leistų per metus dvejus susikurti sode viską, ką sumanai, bet ir dėl to, kad su laiku daug ką permąstai, gilėja žinios apie rožes, atidžiau jas renkiesi, o tokios žiemos tikrai neleidžia įsisvajoti apie didelius pakartotinai žydinčius climberius. Žodžiu, daraisi daugiau realistas negu utopistas :D Bet svajoti reikia!!! Ir net būtina! :) Tik laikui bėgant svajonės labiau išsigrynina, gal tampa brandesnės ir arčiau realybės, o tai, žinoma, tik į gera :) Taigi Nijolės patarimas neskubėti yra aukso vertės (yes)

Angliškų sodų nurašyti nereikėtų. Jie geras pavyzdys, kaip skirstyti erdves, kad augalus reikia sodinti grupėmis, kad turi būti pasikartojančių elementų ir t. t. Ir jeigu pasižiūrėtume į tradicinį anglišką kaimišką darželį ir lietuvišką tradicinį darželį, tikriausiai pamatytume labai daug panašumų. Galbūt skirtųsi augalai, kraštovaizdis, bet būtų kažkas labai atpažįstamo :) Tačiau Anglijoje greta kaimiškojo darželio plėtojosi ir klasikiniai sodai, parkai. Visa tai puoselėjo aristokratija, o jos buvo nepalyginamai daugiau negu unijų alinamoje, karų ir okupacijų siaubiamoje Lietuvoje. Tai štai Lietuvoje nelabai ir išsivystė sodininkavimo tradicija nuo kaimiško darželio. Žinoma, jokiu būdu negalima nuvertinti šios tradicijos – mūsų močiutės buvo puikios sodininkės, augino nereiklias, nuostabias gėles ir puikiai mokėjo jas derinti <3 Tiesiog taip jau nesėkmingai klostėsi mūsų valstybės likimas, kad nelabai turėjo kaip plėtotis sodų kultūra toliau - karai, trėmimai, sovietai atėmė žemę, nebuvo ir kur, ir kam toliau plėtoti sodininkavimo tradicijas toliau nuo darželio prie namo. Bet dabar, perimdami mūsų močiučių tradicijas ir pasiremdami kitų Europos šalių sodų idėjomis (ne kopijuodami, o pasiremdami!), manau, galime kurti savąjį rojų žemėje :)

Laiminga, Jūsų sodas nuostabus, nors parodėte tik kelias nuotraukas! Prašau, papasakokite plačiau apie smaugiką - kaip sparčiai auga, ar nepraranda dekoratyvumo į vasaros pabaigą, kokia apskritai Jūsų nuomonė apie šį augalą :)

Nijola

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Nijola » 15 Vas 2012 08:06

Gema rašė:Ačiū labai, RožeDD :) Pas mane yra darbo jėgos, bet kaip tai padaryti, turiu parodyti pirštu, o neišmanau:) Ir kaip tokiaiknygai - visai nebrangi - 84 lt internete.

O dėl tos knygos, Nijole, tariausi su Labanoro parko direkcija, gal ji ten manęs dar laukia, reikia nuvažiuoti (angksčiau negalėjau). O jūs turite atliekamą, jei ką?
matau manęs nesupratote, PDF -tai kompiuterinis variantas.
aš iš čia parsisiunčiau, vakar niekaip negalėjau rasti šios nuorodos, pagaliau radau :D
http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_ ... 2644&p_k=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Laiminga
Pranešimai: 266
Užsiregistravo: 04 Kov 2011 14:10

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė Laiminga » 15 Vas 2012 08:34

antra nuotrauka, ne iš mano sodo :) Nors jei turėčiau sodą kaime, tai stilius būtų būtent toks.
Dėl smaugiko. Man jis labai liuks, nes visai nebijo šalčio, lengvai pasiduoda formavimui, pakankamai greit auga. Rudenį pasipuošia geltonom uogom, visą žiemą kabo paraudę uogytės. Nekarpomas užauga iki begalybės :) . Pažystamos apželdinta namo siena be langų, tai plotas juo užaugęs siekia 5x8 m ar dar daugiau. Juo nerekomenduojama apželdinti gyvų augalų (obelų ar kažko panašaus), nes užsmaugia. todėl ir smaugikas. Minusėliai: leidžia aplink atžalas (aš jas tik išlindusiais nuraunu), taip pat dažnai jį karpau, nes jei leisčiau jam augt tiek kiek jis nori, tai per pergolės vidų nebepraeičiau.
Įsigyti galima Vilniuje Medžio cento teritorijoje esančiame augalų centre ir labai labai pigiai.
Ritai linkėjimai (sun)

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 4020
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė Jūratė » 15 Vas 2012 08:39

ar šitas smaugikas galėtų augti šiaurinėje namo pusėje? Kas geriau šiaurinėj pusėj augtų smaugikas ar vinvytis?

Virginija
Pranešimai: 1460
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė Virginija » 15 Vas 2012 08:42

Šiaurinėje pusėje gerai auga margalapės aktinidijos.

Laiminga
Pranešimai: 266
Užsiregistravo: 04 Kov 2011 14:10

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė Laiminga » 15 Vas 2012 09:05

manau abu jie puikiai augtų. Skirtumas tik dėl skirtingos jų išvaizdos. Taip pat smaugikas plačiau būtų išsišokęs, gal panašiai kaip aktinidija. Vinvytis gi auga daugiau mažiau prigludęs prie sienos ir kaikurios jo rūšys pačios lipa, nereikia jiems "padėti". Aktinidijai ir smaugikui bent jau pirmąjam sluksniui būtų gerai ką nors sugalvoti pririšti. Męs prie sienos kraštuose lygiais tarpais į viršų įsukėm metalinius žiedelius ir pertraukėm per juos ploną skaidriu plastik dengtą vielą, kurios beveik nesimato. Augančius stiebelius "gaudžiau" ir pririšinėjau. Kitą pavasarį tas vietas jau nuo raištukų laisvinau, nes jau laikėsi augalas pats. Dabar kai užaugo visa siena, vielutę galima visai ištraukti ir panaudoti kitoje vietoje, žiedelius taip pat. Tai paprasčiausias ir mažiausiai matomas būdas vijokliams, ką aš sumasčiau.

Rita
Pranešimai: 754
Užsiregistravo: 29 Gru 2010 12:17
Miestas: Kaunas

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė Rita » 15 Vas 2012 09:08

Ačiū,Laiminga. (sun)

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 15 Vas 2012 09:13

Nijole rašė: matau manęs nesupratote, PDF -tai kompiuterinis variantas.
aš iš čia parsisiunčiau, vakar niekaip negalėjau rasti šios nuorodos, pagaliau radau :D
http://www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_ ... 2644&p_k=1" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Taip taip, žinau, kad yra. Bet Labanoro parko direkcijoje yra ir pačių knygų. Jie parduoti negali (leista už projektines lėšas), bet, kaip supratau, galima palikti kokią auką.

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė vilmis » 15 Vas 2012 14:42

Jūratė rašė:ar šitas smaugikas galėtų augti šiaurinėje namo pusėje? Kas geriau šiaurinėj pusėj augtų smaugikas ar vinvytis?
Šiaurinėje pusėje labai gerai auga kartuolės (Aristolochia).
Smaugikų (Celastrus) lapai rudenį gražiai pagelsta. Nuotraukoje kartu su ragene:

Paveikslėlis


Prie pergolių gražiai vejasi ir kininis citrinvytis (Schisandra chinensis):
Paveikslėlis

Laipiojančią hortenziją (Hydrangea petioralis) ko gero reikia pamatyti gyvai, tam kad pamėgti. Danijos jos labai mėgstamos. Ir ne veltui - gražios visus metus: tiek pradedanti lapoti, tiek su žiedpumpuriais, tiek žydinti, tiek nužydėjusi, tiek žiemą apšarmojus.

Paveikslėlis

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė Gema » 15 Vas 2012 14:50

Vis pamąstau apie laipiojančią hortenziją. Ar joms pas mus Lietuvoj, ne per nyku? Ne per šalta?

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė vilmis » 15 Vas 2012 14:57

RSF kažkada buvo kalbėta. Berods būdavo sodinukų pirkti ir Kauno botanikos sode, Limino medelyne.

Vartotojo avataras
Aistė
Pranešimai: 703
Užsiregistravo: 25 Rgs 2010 12:48
Miestas: Vilniaus rajonas-Molėtų rajonas

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė Aistė » 15 Vas 2012 15:25

Aš auginu tokią hortenziją :) Nenušąla, tiesa žydi mažokai, o pernai nežydėjo visai, bet ji man ir be žiedų graži. Jos lapų spalva labai sodri, ypač kai tik pradeda busti <3

Vartotojo avataras
DaliaRaimonda
Pranešimai: 2126
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 19:00
Miestas: Kaunas

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė DaliaRaimonda » 15 Vas 2012 17:06

Rita augina laipiojančią hortenziją. Pas ją man atrodo ji kiekvienais metais žydi. Bet jau jos vaizdas tai nuostabus <3 . Man tai ji asocijuojasi su "gryna Anglija" ir senove. Kiek atvažiuoju pas ją- apžiūrim rožes, paplepam, bet tame kampe kur auga hortenzija- sustoju, man ten taip gražu <3 (atleiskite ir neužmėtikite akmenimis ar ledo gabalais), bet ten nė rožių nereikia <3

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: Atramos rožėms - pergolės, obeliskai...

Standartinė vilmis » 15 Vas 2012 17:41

Keletas pavyzdžių, kaip laipiojančią hortenziją arba kitas lianas pritaikyti sode kaip foną/kaimyną rožėms:

Pati vejasi ant lentinės tvoros, per ilgi ūgliai karpomi:
Paveikslėlis

Pergolė. Jei šonuose augtų rožių eilės (panašiai kaip Laimingos nuotraukoje) tai išvis pasaka:
Paveikslėlis

Obelisko pritaikymas ir auginimas kaip krūmo/medelio:
Paveikslėlis

Skelbti atsakymą

Grįžti į