Atramos rožėms, mažoji sodo architektūra

Sodinimas, genėjimas, tręšimas, įrankiai.

Moderatorius: DaliaRaimonda

Skelbti atsakymą
Tadas
Pranešimai: 692
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 20:11
Miestas: Utena

Atramos rožėms, mažoji sodo architektūra

Standartinė Tadas » 13 Vas 2012 14:24

Gema rašė:Gal nepastebėjote ar nesudomino mano pasiūlymas atidarytti temelę (neradau, kur čia galima pradėti naują temą, gal tik administratorius gali?).

Pasiūlymą pakartosiu, nes mane ši tema labai domina.

Man yra labai aktuali įvairiausių konstrukcijų, atramų rožėms tema, nes tik pradedu kurti savo lietuviškai anglišką sodelį. Noriu pasodinti vijoklių ar aukštų rožių prie namo sienos (poaukščiai akmeninia pastatai ir tradiciškai medinėmis lentomis apkaltos sienos), labai patinka obeliskai. Kai žiūrinėju jūsų rožynų nuotraukas, atidžiai ištyrinėju visas atramas: metalines, tinklines ir t.t.

Pasidalintumėt patirtimi, įmestumėt nuotraukų, gimtų kokių naujų gerų įdėjų (tvirtinimas, pamatai, žiemą, etc.), duotumėt gerų praktiškų patarimų, nes patirties turite neįkainojamos, ir čia viskas būtų vienoj vietoj.

RS radau šiek tiek apie pergoles, bet buvo ne tiek apie konstrukcijas, kiek apie joms tinkamas rožes.

Pvz., man labai įdomūs obeliskai. Kas juos turite, ką darote su rožėmis žiemą, gal juos nulenkiate kartu su rožėmis? Žinau, kad rožėms žiemą liestis su metalinėm konstrukcijom nėra gerai.

Įsivaizduoju (fantazuoju) medinį obeliską, pritvirtintą prie tokių geležinių bėginių kojų, kokias vienoje RS temoje rodė koala, ir obelisko kojos gali būti kaip nors prisuktos, kad žiemą pasiguldytų kartu su rože, ar kaip :?

Kaip auginti rožes ant namo sienos. Skaičiau, kad turi būti gera ventiliacija, Sibirka rekomenduoja auginti ne tokius vešlius vijoklius (arba gal vešlesniems kaip New Dawn (?) neleisti taip vešėti, leisti augti tik keliems stiebams?).

Vienu žodžiu, kokių tik stebuklų nebūna, ypač forumo rožynuose.

Jeigu temą atidarysite, šitas mano postas galėtų pasitarnauti įžangai.

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 13 Vas 2012 14:41

Ačiū, kaimyne :) .

Laiminga
Pranešimai: 266
Užsiregistravo: 04 Kov 2011 14:10

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Laiminga » 13 Vas 2012 14:58

miela, Gema,
labai smalsu sužinoti daugiau apie jūsų kuriamą anglišką sodelį. Aš taip pat labai mėgstu vertikalų apželdinimą. Pasigirti dar neturiu kuo, nes pora žiemų įvairiais būdais bandžiau išsaugoti New Down' us per visą ilgį, tačiau nesėkmingai. Šiemet laukiu peržiemojant dar keletos kitų rožių veislių. Jei pavyks, tikrai viešai tuo pasidžiaugsiu. Pergolių, obeliskų, arkų ir kitokių atramų patrinkimas labai priklauso nuo jūsų kuriamo sodo, namo stilistikos, vietovės. Garantuotą sėkmę vertikaliai želdinant mūsų klimatinėmis sąlygomis atneš tokie augalai kaip triskiautis vinvytis, smaugikas, laipiojanti hortenzija, apynys, kai kurios raganės, aktinidija.
Būtų šaunu, jei patirtimi pasidalintų tie, pas kuriuos gerai žiemoja vijoklinės ar laipiojančios rožės (kokių veislių).

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 13 Vas 2012 16:22

Kaip minėjau, kol kas stovi tik namas, o galvoje - daug daug matytų nuotraukų ir pačių sodų Anglijoje:D

Čia mano "tabula rasa":
1. pietinis fasadas. 2 . pietvakarinė pusė. Ir, be abejo, yra panaši "dykra" po statybų pietrytinėj bei šiaurinėj pusėse:) Namo dekoras dar nebaigtas.

Paveikslėlis

Paveikslėlis

Man labai patiko kartą perskaityta mintis apie japoniškus sodus: japonas išsirinkęs sodui vietą, jame absoliučiai nieko nedaro kelis metus, gal keturis ar penkis, bet vaikšto vaikšto, stebi stebi, kol išsimindžioja takai, pasidaro aišku, kur tie takai veda, paaiškėja geriausi vaizdai ir tik tada pradeda sodinti. Panašiai, beveik sąmoningai, atsitiko ir man.

Svajoju apie sodą, į kurį galėčiu įžengti tikra ta žodžio prasme. Priešais verandą - gautas palikimas - 50 m. senumo fantastiško grožio ievos, kurias kaimynai kaimiečiai mane protina kuo greičiau nupjauti! (hit)

Namo spalva gana problemiška, bet labai gerbiu tradiciją , reikės kažkaip spręsti: arčiau namo - žaluma ir šviesesni rausvi žiedai, o kuo toliau nuo namo, tuo laisviau galiu rinkti spalvas.

Šį savo namą ir noriu aplipdyti vijokliais, apstatyi vertikalėmis (kaip sako Laiminga), sukurti tokią trimatę erdvę, į kurią įžengi kaip kokioj Matricoj.

Vartotojo avataras
DaliaRaimonda
Pranešimai: 2126
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 19:00
Miestas: Kaunas

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė DaliaRaimonda » 13 Vas 2012 16:35

Ach, koks gražus aukštaitiškas namukas <3 <3 Man kaimą primena :) O japonai teisūs taip sakydami, tikrai reikia pavakščioti, pamąstyti, o tik tada mintys pačios ateis :)

mamaviete
Pranešimai: 258
Užsiregistravo: 08 Lap 2010 14:17

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė mamaviete » 13 Vas 2012 17:56

Tikra kaimiska troba! O veranda, ar GONKAI :) - tai mano silpnybe...Galiu isivaizduot, kaip viskas atrodys roziu apsuptyje <3

Vartotojo avataras
DaliaRaimonda
Pranešimai: 2126
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 19:00
Miestas: Kaunas

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė DaliaRaimonda » 13 Vas 2012 18:07

Aukštaitiškai- gonkos :)

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė vilmis » 13 Vas 2012 18:26

Sodinant vijoklius prie medinio namo reikėtų nepamiršti, kad sienos turi vėdintis antraip medžio grybai įsimes. Svarbu išlaikyti atstumą nuo sienos.
Geltona spalva nėra labai jau bloga - gerai išryškina tamsius žiedus (raganė Romantika). O dėl baltų žiedų nežinau..man per mažai kontrasto:
Prikabinti failai
Clematis_Valge_dam.JPG
Clematis_Valge_dam.JPG (60 KiB) Peržiūrėta 28138 karus(ų)
Clematis_Romantika.JPG
Clematis_Romantika.JPG (57.89 KiB) Peržiūrėta 28138 karus(ų)

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė LoretaA » 13 Vas 2012 18:36

Man atrodo prie geltonos spalvos neblogai atrodo ne šviesesni rausvi, o kaip tik labai sodrūs bordo spalvos žiedai.
Pabandžiau įsivaizduoti namą apstatytą obeliskais iš angliškų ar kitų sodų šiltame klimate ir ... nepavyko įžvelgti nieko gražaus :( Lietuviškuose soduose nėra obeliskų, turbūt todėl, kad ant jų nėra kam vytis. Dažniausiai, jeigu pasodintos rožės tai atrama tokia, kurios nesimato. Gal keli kuolai ir apjuosta virvė, gal grotelės, bet obeliskų nėra. Kiek matome iš paskutinių žiemų visas rožes teks dengti, o ypač tas kurios pretenduotų vytis ant atramų. Galvoju, kad ir atramas reikia daryti tokias, kurias labai lengva rudenį demontuoti, pavasarį sumontuoti be pagalbos. Tai yra: pavasarį susmeigei į žemę, rudenį ištraukei. Jeigu reikės kiekvieną rudenį nukrapštyti rožes nuo obelisko, gali nukentėti ir rožė ir "krapštytojas". Vėl gi, neįsivaizduoju, kaip padaryti atramą kurią rudenį galima būtų paguldyti su visomis ji apraizgiusiomis rožių šakomis. Pačią atramą pagaminti gal ir nėra sudėtinga, bet lenkiant galima rožę tiesiog išrauti iš žemės.

Virginija
Pranešimai: 1459
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Virginija » 13 Vas 2012 19:11

Kaip tik norėjau parašyti panašiai kaip ką tik parašė Koala. Turiu prisipirkusitų vadinamų metalinių obeliskų, aišku, dabar visi "išrauti".Tikrai neįsivaizduoju, kad juos būtų galima paguldyti su bet kokiu vijokliu. Ir šiaip aš jais labai nesižaviu, bet kadangi turiu pernelyg daug raganių, o ir obeliskus pirkau pigiai, tai bandau juos pritaikyti. Esu vijoklinių rožių gerbėja, tad pas mane yra jų ne viena. Man būtų gražiau, kad jokių obeliskų nesimatytų, bet rožė turi būti gerokai paaugusi, o ji mūsų sąlygom anaiptol nedidėja kiekvienais metais, kaip norėtųsi tikėti. Tiesą sakant, man gražu ir kai rožių šakos guli ant žemės (na, tik pastarųjų vasarų liūtys tą vaizdą sugadina), kol kas pas mane taip ir yra, tik vieną rožę šiek tiek pritaikiau prie obelisko (kiti skirti raganėm). Dar dvi dideles rožes auginu prie terasos - Alchymist ir Mme Isaac Pereire, daugiau mažiau jas išsaugau per žiemą.
Manau, kad prie tokio namo geriausia būtų sodinti raganes ar vynuoges. Ant pirmamečių ūglių žydinčios raganės nesukeltų jokių rūpesčių. Šiuo metu yra daugybė tamsių raganių veislių, "Romantika" graži, bet šiais metais pas mane sirgo, tai ir atradau informaciją, kad ji yra itin linkusi sirgti. Tik tokioms raganėms tinka tinklinė atrama. O šiaip patogiau raganes tvarkyti, kai tinklas bus tokiame aukštyje, iki kurio jas genėsime.

Iš pietų pusės pas Jus ievos ir tujos , ar jos nesudaro pavėsio? Pas mane šalia namo taip pat auga ievos, pavasarį, kai žydi, labai gražu ir svaiginantis kvapas...Deja, kasmet reikia pjaustyti naujus ūglius, kurių priauga vos ne miškas, o kai kuriais metais kone visą vasarą jos būna sugraužtais ir limpančiais lapais. Na, bet pas mane jos praktiškai miške, tai tikrai nežadu jų atsisakyti.
Nežinau, ar bus Jums kokia nauda iš to, ką parašiau. Tiesą sakant, man nelabai aiški Jūsų vizija- lietuviškas - angliškas sodas, teisingai rašo Koala, jame (pirmoj dalyj) kaip ir nebūna vijoklių.

Nijola

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Nijola » 13 Vas 2012 19:18

Su vijokliais kurie apipintų namą siūlyčiau neskubėti ir gerai pagalvoti, pasidomėti ir pasigilinti į augalus, vien žodžiu sužinoti kuo daugiau ir tik tada rinktis.
Bet koks augantis vijoklis prie namo sienos - namui "sveikatos nesuteiks" Kaip Vilmantas sakė reik labai gerai įrengti atramas. Lygiai taip pat reik gerai pasidomėti kaip augalai auginami prie namo sienų, nuo to labai priklauso kokias veisles rožių pasirinkti. Visų pirma prie namo sienos vasaros metu didesnė kaitra, ilgiau išlieka drėgmė (po lietaus), iš to seka ligos ir kenkėjai to negalima pamiršti.
Kokias rožių veisles pasirinkti? - dabar aš rinkčiausi gallicas arba damaskus, alba labai gerai, bet kartais ji linkusi sirgti dėmėtlige ir per anksti praranda dekoratyvumą, o čia prie namo reprezentacinė vieta. Žinoma negalima pamiršti mūsų žiemų, kurios modernioms rožėms vijokliams yra per žiaurios. Reik pagalvoti (labai rimtai) kiek tam galėsit skirti laiko (dengimas formavimas).
Aš derinčiau gallicas su raganėmis, senovinės žydėtų birželis liepos pradžia, raganės liepa rugpjūtis.
Gallicas damaskus galima auginti ekologiškai kvepiančios rožės gausiai žydi, lapyja ilgai išlieka dekoratyvi, gallicos augina raudonas uogas.
Senovines rožes auginant prie sienos reik laiku pradėti formuoti kaip vijoklius, tai yra išlenkiant šakas ir tvirtinant prie atramų, labai gausiai žydės. Pasirinkti reikia aukštas rožes tai yra kurios auga pvz. ik dviejų metrų, o kuo ne vijokliai?
paminėsiu kelias veisles gallicos: 'Empress Joséphine' , 'Francofurtana' , 'Itin Tiltu' 'Violacea' ypatingai prie tokio namo sodinčiau rastas LT rožes kurios augo nuo seno sodybose dvaruose, 'Agatha' "Platelių" rožė , Provanso rožė/Šimtalapis erškėtis, Alba "Prūsiška", tik tokias rožes sodinčiau.
Raganės žydėtų kai rožės nužydėtų, rusmenės ežiuolės, smidras, lelijos ir t.t.
Ir kam jums tie Angliški sodai ?
Apie atramas pažiūrėkit Antosės nuotraukas tikrai yra medinių gražių atramų.
Damaskinės rožės 'Belle Amour' , 'Celsiana'.
Visos rožės išvardytos iš Sibirkos rožyno.
Ir dar per nagus reik duoti :D tik pradedat susipažinti su rožėmis ir pirmas žingsnis vijokliai - labai blogai :B reiktų daugiau praktikos tada atmesit obeliskus :D
pati pasakėt gerus žodžius apie japonus, o pati darot atvirkščiai, vaikščiokit žiūrėkit jauskit, nematau aš prie jūsų namo nei vieno obelisko, matau kitokias rožes, jazminus alyvas (kurias tūrit )gal iš rūtų formalų darželį kuriuos darydavo ir mūsų prosenelės.

Nijola

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Nijola » 13 Vas 2012 19:37

peržiūrėkit atydžiai šias nuotraukas, sufleris labai geras http://roziudraugija.lt/galerijos/virgi ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

vien ko vertas suoliukas akmenys ir lenta :)

Virginija
Pranešimai: 1459
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Virginija » 13 Vas 2012 19:49

Ačiū, Nijole, kad vertini mano vyro kūrinius :) Aš anaiptol ne taip gerai įvertinau :D Bet čia jau nieko nepakeisi, ne viskas daroma pagal mano norus :)
O jei rimtai, tai vadinamos "pergolės" ne toks jau pavyzdys, juolab "šviežiai iškeptos".Šiemet gal bus jau kiek "pasenę", gal bus gražiau, tik kad būtų kam ant jų vyniotis po šios žiemos :) O šiaip mano tikslas,aišku, kad jų nesimatytų :)

Nijola

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Nijola » 13 Vas 2012 19:54

antosė rašė:Ačiū, Nijole, kad vertini mano vyro kūrinius :) Aš anaiptol ne taip gerai įvertinau :D Bet čia jau nieko nepakeisi, ne viskas daroma pagal mano norus :)
O jei rimtai, tai vadinamos "pergolės" ne toks jau pavyzdys, juolab "šviežiai iškeptos".Šiemet gal bus jau kiek "pasenę", gal bus gražiau, tik kad būtų kam ant jų vyniotis po šios žiemos :) O šiaip mano tikslas,aišku, kad jų nesimatytų :)
sutinku geriau jų pergolių atramų nesimatytų, bet toks gyvenimas :D mes čia gyvename mūsų tokios žiemos.
Ne veltui yra sakoma paprastume -genialumas :)
dar apie raganes, labai geras straipsnis Rasos bloge, visiems rekomenduoju ir pati vis paskaitinėju (like)
http://rasosaugalai.blogspot.com/search ... gan%C4%97s" onclick="window.open(this.href);return false;

Tadas
Pranešimai: 692
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 20:11
Miestas: Utena

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Tadas » 13 Vas 2012 20:13

Visdelto prie namo sienos leisčiau rožėms augt laisvai ir tik atsiradus žiedų pumpurams šakas remt. Nes kai rožė bus galinga ir reiks nuimt nuo atramų,...bus laba sunku. O palikt ant jų ir dengt kažkuo nulinis variantas. Iš savo patirties ,labai gaila kai nušala(buvo ant obelisko,kaip dengiau vistiek nušalo.Paskiau kol ataugino mase .... :) ). O taip tuos pasleptus paspirimus ištraukiai ir rožę ant žemės.
Nelaba čia, bet apsistojau ties šiuo varijantu. :)

Virginija
Pranešimai: 1459
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Virginija » 13 Vas 2012 20:25

Tadai, kokia čia rožė? Labai gražu.

Tadas
Pranešimai: 692
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 20:11
Miestas: Utena

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Tadas » 13 Vas 2012 20:35

antosė rašė:Tadai, kokia čia rožė? Labai gražu.
Gavau ją kaip Ave Maria,nors dėl vardo labai abejoju,bet tokiu vardu ir gyvena :)

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė LoretaA » 13 Vas 2012 20:37

Labai gražus vardas :)
Panašiai ir aš prie namo sienos darau, tik, kad ten žemės nėra - labai sunku ką įsmeigti :)

Tadas
Pranešimai: 692
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 20:11
Miestas: Utena

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Tadas » 13 Vas 2012 20:42

koala rašė:Labai gražus vardas :)
Panašiai ir aš prie namo sienos darau, tik, kad ten žemės nėra - labai sunku ką įsmeigti :)
Žinotum antrą vardą :) šios rožės šiukšlė ją kai kas taip vadina :) ,nes daug žiedlapių būna ant žemės.

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Regina » 13 Vas 2012 20:50

Mano variantas tikriausiai nelabai kam bus priimtinas (xixi) :$
Į sieną kalu vinukus ir kurias šakas reikia, kurios labiausiai gula ant žemės virvutėmis priraišioju. Rudenį virvutes atrišu ir rožė ant žemės :D

Nijola

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Nijola » 13 Vas 2012 20:52

Regina rašė:Mano variantas tikriausiai nelabai kam bus priimtinas (xixi) :$
Į sieną kalu vinukus ir kurias šakas reikia, kurios labiausiai gula ant žemės virvutėmis priraišioju. Rudenį virvutes atrišu ir rožė ant žemės :D
(xixi) geras parišimo būdas (yes) bet kai atnaujinsi savo namą (nors man jis dabar labai gražus) nudažysi, neleis tau vyras vynukų kalioti (xixi)

Tadas
Pranešimai: 692
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 20:11
Miestas: Utena

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Tadas » 13 Vas 2012 20:53

Man ir priimtinas nes ir taip darau :)

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Regina » 13 Vas 2012 20:56

Nijole, namo atnaujinimas į mano planus neįeina ;) Ir apskritai - tai paveldas, judint jo negalima :D O vinukus visi visada į jį kalė :D
Na, jei ir Tadas taip daro, vadinasi viskas su mano vertikaliu apželdinimu gerai :D

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 14 Vas 2012 04:05

"Nežinau, ar bus Jums kokia nauda iš to, ką parašiau. Tiesą sakant, man nelabai aiški Jūsų vizija- lietuviškas - angliškas sodas, teisingai rašo Koala, jame (pirmoj dalyj) kaip ir nebūna vijoklių." - Nauda yra visame kame, todėl man viskas be galo įdomu. Vizija man ir pačiai tėra vizija, mirguliuoja prieš akis tokia neapibrėžta, ir tiek :? Bus aiškiau, kai jau sodinsiu, rausiu, iškasiu ir vėl sodinsiu :)

Šitoje namo pusėje - daug pavėsio, tik iš šonų iki pietų rytinė, po pietų - vakarinė saulė. Jeigu ne šis pavėsis, vasaros dieną neišbūtum, iškeptum. Šitos ievos ir eglės - man grynas išganymas (eglės dar ir nuo kelio užstoja, kuris yra į pietus už kokio puskilometrio). Nebijau lipnių sugraužtų ievos lapų (čia pavėsyje kažkodėl jie nebūna sugraužti) ar juodų byrančių uogų, nes žydinčios ievos atperka viską, kasmet labai to laukiu, o šioje sodyboje bus štai jau šeštas pavasaris.

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: Pergolės, obeliskai ,atramos... rožėms.

Standartinė Gema » 14 Vas 2012 04:33

Virginijos nuotraukose ir tyrinėjau arkas, pergoles, tinklus ir viską. Mane labiausiai domina medis, nors us juo sunkiau, ne taip praktiška. O kaip į žemę įkasėt tą viena medinę pergolę (su metalu viskas aišku)? Pas mus usnku rasti, kas tai padarytų, nors, žinoma, įmanoma.

Skelbti atsakymą

Grįžti į