Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Sodinimas, genėjimas, tręšimas, įrankiai.

Moderatorius: DaliaRaimonda

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė LoretaA » 13 Lap 2016 19:43

Po savaitės nebuvimo, matau, kad daugelis jau užbaigėme pačius didžiausius rožinius dengimo darbus. Smagu :) .
Niekad nesu dirbusi su tokiu stresu, juo labiau, kad žinojau - nebus kas padeda man jas uždengti. Bet atsirado, vyras surado telefonu, o aš (višta (stupid) ) nenorėjau jos priimti :$ , nes turėjau išankstinę nuomonę. Bet kaip ji dirba (like) <3 , o kaip gyvena juk ne mano reikalas.
Sode jovalas (negaliu atsižiūrėti į Reginos žieminio sodo nuotraukas <3 ), o maniškis atrodo taip, tarytum pro jį prasinešė tūkstantinė bizonų banda. Takai pavirtę pliurze, apie kiekvieną gėlyną aptrypta iki juodumo, pridrabstyta nukarpytų daugiamečių, rožių šakų ... Kaip gerai, kad dar viskas nutirps ir galėsiu nors šiek tiek apsikuopti.
O su rožėmis atsisveikinau iki pavasario, prilenktos, padarytos atramos, uždengtos.

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Rūta » 13 Lap 2016 20:21

Didžiausi sveikinimai, Loreta!!! (flower) Jautė širdis, kad dabar esi prie savo rožių, kitaip ir būti negalėjo! Kai turi ŠITIEK rožių, be pagalbos labai sunku apsieiti ir labai gerai, kai jos sulauki. Dabar jau ramiai galėsi apsitvarkyti – jovalas sode dabar yra dėsningas dalykas. (yes)

Vartotojo avataras
Esmiralda
Pranešimai: 1631
Užsiregistravo: 11 Bir 2013 13:51

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Esmiralda » 13 Lap 2016 20:49

Džiaugiuosi, Loreta, kartu su Tavim kad jau baigti Tavo šių metų didieji darbai <3 Savaitė buvo nuostabi darbui sode. Ypač smagu, kad radai ir gerą talkininkę (like) Gal jos darbščios rankos pravers ir kitu metų laiku ;)
Aš taip pat stengiausi kiek pavyko darbuotis kol šaltukas spaudė, bet teks vis viena dar kitą savaitę tešlą minti, jei pasitvirtins pliusinės prognozės ir dar su lietum.

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė LoretaA » 14 Lap 2016 06:40

Dėkui :)
Kai baigi, atrodo ir to darbo tik savaitei gerai tėbuvo, bet kol nepradėta ir, pasak sinoptikų, artinasi šalčiai, toks stresas buvo apėmęs, net nesinori prisiminti.
Pagalbinikę, jeigu neįsidarbins (kas mažai tikėtina), tikrai bus galima samdyti. Gaila tik, kad, gavusi atlygį, pasuka ne link namų, o link parduotuvės ... |(

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Gema » 14 Lap 2016 07:13

Gal duonos būna pritrūkusi |(

Su talkininkais kaime kartais pritrūkstu kantrybės - kai man reikia, jie būna tokie "užsiėmę" (o daugiausia "reikalų namie" turi tie, kurie nei dirba, nei ūkio laiko) - ir tada paskelbiu boikotą. "Ir negausite mano pinigų," galvoju sau ir tvarkausi pati. O jiems nė motais! Po kiek laiko patys ateina pinigų skolintis ("atidirbsim" ir tikrai atidirba) arba prašo darbo. Be to esi visiškai priklausomas nuo pašalpų gavimo grafiko (mėnesio 18 d.), net iš anksto įspėja, kad nuo tos ir tos dienos neateis dirbti, nes "namie bus visokių reikalų".

Kitos potencialios talkininkės - vilnietės draugės - dabar mašinų nebeturi (beveik visos anksčiau turėjo), be to ir nuo fizinio darbo atpratusios, nori patinginiauti. (xixi)

Didžiausias pliusas - ir malonumas - tvarkant rožes pačiai - kad apžiūri, apčiupinėji kiekvieną krūmą, pasigroži sveikais stiebais su pabrinkusiais miegančiais pumpurais ( tuose stiebuose kiek slypi gyvybės!) ir paguldai miegoti, o tada telieka kantriai palaukti, kol pavasaris juos pabučiuos ir pažadins.

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė LoretaA » 14 Lap 2016 07:45

Rožių tvarkyti aš niekam nepatikiu ir atramų daryti niekam neleisčiau, bet agrodangą reikia užtempti, po to "apsiūti" - labai reikia dviejų žmonių. Pavasarį aš vėl viena lankstau, tik akmenukai padeda, tai taip nusilakioju per dieną ir atsilenkimų begalę padarau (xixi) . Gal ir neblogai pasportuoti, bet baisiai laiko gaila. Ir ravėjimui labai gaila laiko, per tą laiką geriau ką nors pasodinčiau, persodinčiau ar kavą išgerčiau :D

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Gema » 14 Lap 2016 08:51

Abi su Lelijėle supratom, kad kaimo moterims gėlynų ravėti patikėt negalima, nes jos visiškai nepažįsta augalų - nei dekor., nei piktžolių. Žino kelias gėles, kur augina savo darželiuose, darže išrauna viską, kas ne morka ir ne kopūstas net nesigilindamos. Todėl viena ravėtoja man išravėjo vienarages našlaites - komposto krūvoj paskui nesunkiai radom, kadangi jos akivaizdžiai skiriasi nuo žolių. Kita po rožėmis paliko visus jaunus "gražius" varnalėšų lapus, pavasarį nukirpo "sudžiuvusią" vijutrę. O kai bandai paaškinti, apšviesti, joms tik galva susisuka ir susinervina.

Vartotojo avataras
Esmiralda
Pranešimai: 1631
Užsiregistravo: 11 Bir 2013 13:51

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Esmiralda » 14 Lap 2016 09:16

Labai su Jumis sutinku. Ir man vyras vis sako, kad susirasčiau ravėtoją. Bet aš galėčiau jai nebent vaiskrūmius ir medelius patikėti apravėti. Na dar morkas ir burokus.

Reina
Pranešimai: 45
Užsiregistravo: 03 Kov 2016 15:03

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Reina » 14 Lap 2016 09:56

Aš savo augintines apdengiau 50 storio agroplėvele, bet sodo kaimynė siūlo, kol dar rožės nedidelės apvilkti jas papildomai maišais, tokiais kaip nuo cukraus, senukuose mačiau apie 30ct.vienas.Orą jie praleidžia mačiau, tačiau ar tinkami rožėms? Gal kuri nors bandėte?
O labiausiai tai bijau atolydžio, kad ištirpęs sniegas vėl neapsemtų duobių, nors ir permaišiau žemes, bet vistiek neramu,turbūt reikės dažniau nei įprastai lankytis sode :)

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė LoretaA » 14 Lap 2016 10:45

Ar vienu sluoksniu 50-ties plėvele? Jeigu vienu - mažai. Tuomet geriau trimis 17 storio, nes tarp sluoksnių yra oro tarpai. Reikėtų atkreipti dėmesį kokias veisles dengiate - ar atsparias šalčiui, ar mažiau atsparias, ar lepokas ir į tai atsižvelgus kloti atitinkamą sluoksnių kiekį. Mes jau daug kartų rašėme, kad geriausia dengti po apačią kokios nors senos suglamžytos agroplėvelės kelis sluoksnius, o ant viršaus vieną naujos, storesnės sluoksnį. Žymiai patikimiau, nei vienu sluoksniu, kad ir pačios storiausios.

Vartotojo avataras
Esmiralda
Pranešimai: 1631
Užsiregistravo: 11 Bir 2013 13:51

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Esmiralda » 14 Lap 2016 21:48

Aš tai vis dar apsieinu be šiltnamiukų, ant nulenktų rožių apkroviau šiemet dar gausiau eglišakių nei pernai ir užklosiu vienu, gal kur pavyks dviem sluoksniais Lutrasilo( turbūt 60-tinio). Pernai tai pasiteisino, žiūrėsiu kokie rezultatai bus šiemet. Tiesa, keliom pačiom mylimiausiom apsukau kojytes agrodangos draiskalais. Dėl tų eglišakių vyras net priekabą nupirko (xixi)

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė LoretaA » 15 Lap 2016 06:38

Atramas (šiltnamius) darau ne dėl to, kad būtų šilčiau (nors manau, būna), bet, kad sniegas nesulaužytų rožių. Jau galvojau šiemet klosiu tiesiai ant rožių agroplėvelę, bet nepavyko susitarti su savimi :)

Vartotojo avataras
Esmiralda
Pranešimai: 1631
Užsiregistravo: 11 Bir 2013 13:51

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Esmiralda » 15 Lap 2016 07:54

Jau nepamenu žiemos, kad būtų tiek sniego. Paprastai kupsteliai tik vos vos sniegeliu apdengti. Per šalčius net norisi kad ir daugiau apsnigti būtų. Bet niekada negali žinoti, gamta dabar mėgsta visokias išdaigas. Ar būdavo , kad išlūždavo krūmeliai nuo sniego be šiltnamiukų konstrukcijos?

Reina
Pranešimai: 45
Užsiregistravo: 03 Kov 2016 15:03

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Reina » 15 Lap 2016 08:51

Va, kažkaip praleidau, tai, kad reikia dar ant šaknų pridėti :( .Mano visos rožės angliškos.Net ir nežinau, kaip jos peržiemos,orai darosi nežiemiški,na,po pirmosios žiemos turbūt būsiu daug ko išmokusi :) labai ačiū už patarimus, Jūsų pagalba kaip visada, labai praverčia (sun) ačiū

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė LoretaA » 15 Lap 2016 09:29

Nieko nerašiau apie šaknis, jeigu čia į mano rašliavą, viskas ant šakų :) Tiesą sakant aš megėja ir "kojų" apačias (prie žemės) apvynioti, bet šiemet to nedariau, nes galvojau, kad tik spėčiau bet kaip uždengti. Lepesnes prilenkiau ir uždengiau paildomai keliais sluoksniais, o paskui jau bendrai, kada pastačiau atramas, aptraukėme storesnės agroplėvelės pora sluoksniu.

Reina
Pranešimai: 45
Užsiregistravo: 03 Kov 2016 15:03

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Reina » 15 Lap 2016 09:35

Aišku, reiks dar patupinėti :)

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Gema » 15 Lap 2016 09:35

Dar vienas rožių dengimo būdas. Karelijos pvz. Man čia buvo įdomūs du faktai: 1. kad nukristų lapai, likus 1-1,5 sav. iki dengimo juos nupurkšti vario sulfato tirpalu arba 1% (lygtai, reiktų perklausyti) bordo tirpalu. Dengti tik tada, kai nusistovi -5 - -7°C (kitame įraše girdėjau -3 - -5°C) -
https://youtu.be/_sw3RPY7xdY" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Perspėjimas dėl vario sulfato: žmogui jis labai nuodingas (pvz įkvėpus purškiant). Pasirodo, kad gali labai pakenkti ir rožėms (apie tai kalbama Tado įdėtose nuorodose apie genėjimą, regis, pirmoj). Berods pernai daug mano rožių stiebų buvo pastrazdanijusios, raudonai "fioletavos". Tado nuorodoje parodytas lygiai toks pat stiebas ir rožininkas aiškina, kad tai vario sulfato pažeista ir kad bordo tirpalu purkšti yra daug saugiau rožėms.

Gaila, kad filmukuose labai retai pasako, apie kokią zoną pasakoja, - vienur nugirsti, kad veiksmas vyksta Kubanėj, kitur - kad žiemą būna -40°C. Kai geni, irgi ne visada paaiškina, apie kokią rožių grupę eina kalba.

Tiek žinių ;)

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė LoretaA » 15 Lap 2016 09:58

Įdomiai apie vario sulfatą, nes 1 proc. bordo mišinys yra: 100 gr. vario sulfato + 50 g gesintų kalkių 10-čiai litrų vandens :? .

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Gema » 15 Lap 2016 10:04

Tai gal kalkės sušvelnina? Kur mūsų forumo chemikai?! :)

Vartotojo avataras
Esmiralda
Pranešimai: 1631
Užsiregistravo: 11 Bir 2013 13:51

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Esmiralda » 15 Lap 2016 10:31

Berods su bordo mišiniu sugadinau purkštuvą, jis kimšosi nuo kalkių. Nuo to laiko purškiu tik su Burgundijos arba Čempionu.

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Regina » 15 Lap 2016 11:00

Pagaliau ir aš pradėjau dengti. Jei nebūčiau tinginiavusi, tai būčiau viską ir uždengus, nes tam turėjau net tris dienas! Kai iki pirmos valandos prabindzinėji, o pusę šešių jau juoda naktis, tai darbui lieka ne tiek ir daug :$ Šiemet dengti pradėjau kaip niekada anksti. Pasižiūrėjau savo užrašiukus - visada dengiau maždaug gruodžio viduryje, tik porą metų esu dengus paskutinę lapkričio savaitę.
Darbas, sakyčiau, buvo netgi labai malonus - nešalta, jokio vėjelio, daug sniego. Gaila, bet tą baltą grožį visiškai suniokojau. Šiemet dengimas buvo labai įdomus. Kadangi praeitą šeštadienį dalį rožių surišau ir prilenkiau, tai ant jų dabar buvo maždaug 30 cm sniego. Darbas ėjosi lengvai ir greitai - ant sniego užmeti agrodangos draiskaliukų, užkloji lapą difuzinės dangos, prismeigi keturiais kuoliukais - ir viskas (dance) Labai gerai dengti ant sniego - danga nekimba prie spyglių, galima lengvai pataisyti, patraukti į vieną ar į kitą pusę :D Kai kurių mažesnių krūmelių net nesimatė. Žinodama, kad ten auga rožė, dengiau tik sniego kauburėlį :D Dar įdomiau buvo su neprilenktomis rožėmis. Sniegas jas prilenkė ir kai kurias beveik pilnai užklojo. Reikėjo nukasti sniegą, kad surasčiau į visas puses nulankstytas šakas.
Nedengtos liko nedidelė dalis angliškų ir senovinės. Jei oras labai nekliudys, tai kitą savaitgalį turėčiau pabaigti.
Jokių pagalbininkų neturėjau, vyras tik dangas iš kluono atnešė. Čia tik mano nusiteikimas, bet nenoriu jokių pagalbininkų. Dengiu taip, kaip man patinka, pagalvodama, kartais persigalvodama, iš eilės arba padrikai. Nereikia niekam aiškinti, kaip, kurį gabalą dangos ant kurios rožės kloti, kurioj vietoj storiau, kur galima mažiau uždengti. Blogas toks požiūris, bet kol pajėgiu pati susitvarkyti, tai man šitaip labai patinka :)

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Rūta » 15 Lap 2016 11:23

Tai gal jie ten grynu vario sulfato mišiniu purškia ir tuo pakenkia?.. Aš purškiu „Championu“, bet šiemet ne visos rožės jo gavo, nes užėjo lietingos dienos.
LoretaA rašė:Atramas (šiltnamius) darau ne dėl to, kad būtų šilčiau (nors manau, būna), bet, kad sniegas nesulaužytų rožių. Jau galvojau šiemet klosiu tiesiai ant rožių agroplėvelę, bet nepavyko susitarti su savimi :)
Loreta, aš jau ne pirmus metus dengiu senovines rožes be atramų. Nežinau, gal dėl to, kad jos surištos į standžias šluotas, niekada nė minčių, nė jokių požymių nebuvo, kad jas išlaužytų sniegas. Vienais metais šalia šaknų jomos dėjau po plastikinį vazoną, kad nebūtų to lūžimo, bet nepastebėjau jokio skirtumo be vazonų ar su jais. Senovinės rožės pas mus gerai žiemoja tiesiog apklostytos keliais sluoksniais agrodanogos ir uždengtos storesnės dangos keliais sluoksniais ar difuzine danga. Mano svajonė – taip dengti visas rožes, o dar ant viršaus eglišakių dėl natūralaus vaizdo ir viskas. Tai būtų tobula :) Tačiau šiltnamukus vis dar naudojam dėl kelių priežasčių – pirma, mano manymu, jie tikrai duoda šilumos, ne gal ne šilumos, tai bent sukuria mikroklimatą ir sumažina temperatūros svyravimus. Jau vien šiltnamukas net be vidinių dangų yra didesnis gėris, nei lengvas apdengimas agroplėvele. Modernioms rožėms pas mus geriausia žiemoti šiltnamukuose. Kitas dalykas – tai gerokai mažiau imlu laiko ir medžiagų (dangų, kablių...) negu pavienes ar po kelias rožes dangstyti. Pradėjusios taip dengti labai aiškiai pajutom tą skirtumą. tačiau, nepaisant to, ateityje vis tik planuoju atsisakyti šiltnamukų ir viską dengti taip, kad būtų kuo natūralesnis žiemos vaizdas.

Kai kurias pernai metų patirtis pritaikėm ir šiemet – pvz., geltonąjį rožyną dengėm antrus metus be šiltnamukų (taip kažkodėl jis geriau žiemoja), su daug plėvelės, tada ant jų šakos, kad iškeltų kupolą ir sudarytų oro tarpą, o ant viršaus susiūtas didelis difuzinės dangos šmotas. Išėjo toks dailus kupstukas. Manau, labai svarbu tas oro tarpas. O švendrų atsisakėm, nes jie vis tik linkę sudrėkti, ir laikyti tą drėgmę, kitos dangos jau būna išdžiūvusios (jos labai greitai išdžiūsta, vos tik gavusios saulės ir vėjo), o švedrai daug lėčiau džiūsta. Tai kam tas šlapumas ar suledėjimas prie rožių. Nors kai kuriose vietose švendrai išliko sausi (juos tiesa, klojom ne tiesiai ant rožių, o ant agrodangos). Žodžiu, gyveni ir mokaisi :)

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Gema » 16 Lap 2016 06:59

Aš dar apie vario sulfatą ir bordo tirpalą. (Rašau šioje temoje, nes yra kalbama apie rudeninį purškimą ruošiant rožes žiemai). Paieškojau internete anglų k., ar tikrai vario sulfatas gali pakenkti. Niekur tokio dalyko neradau: visur rašoma, kad jis yra iš saugiausių priešgrybinių, tik tiek, kad perspėja dėl pačios dirvos purškimo, vario pertekliaus dirvoje ir poveikio žmogaus sveikatai.

Kuo skiriasi grynas vario sulf. ir bordo (varis su gesintom kalkėm): su kalkėm geriau prilimpa, giliau įsiskverbia, daug ilgiau laikosi - ilgiau veikia, nenuplauna lietus, todėl bordo tirpalą rekomenduoja rudeniniam purškimui prieš dengiant, kai daug daugiau drėgmės. Grynu variu - pavasarį. Bordo minusai: labiau "ištepa" augalą, ant lapų (jei ant jų purkšite) susikaupia druskos, kurios trukdo augalui augti (fitotoksiškumas), aukštas ph, nedera su dauguma pesticidų. Paimta iš -
http://ipm.ucanr.edu/PMG/PESTNOTES/pn7481.html" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

Norėjau dar kartą tą Tado nuorodą perklausyti, bet video medžiaga l.greitai suryja mano interneto limitą, Vilniuje prisijungiu prie Wi- fi ir viename tarpmiest.autobuse :)

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė LoretaA » 16 Lap 2016 10:23

Dėkui, Gema :) .
Galvoju, kad violetiniai taškučiai ant Jūsų ir, žinoma, ant mano rožių, yra raudonjuodžio dėmėtumo, o ne vario sulfato pasekmės. Jau pripratau ir nesuku galvos.

Gema
Pranešimai: 2245
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK
Susisiekti:

Re: 2016 pasiruošimas žiemai

Standartinė Gema » 16 Lap 2016 10:45

Beje, pardavinėti bordo mišinį ES uždraudė dar 2013 m. :? , bet, matyt, yra kažkoks pereinamasis laikotarpis, nes pvz JK jis turi būti išimtas iš prekybos iki 2015 ar 2016 m. Bet visuose straipsniuose tokiu draudimu labai stebimasi, nes tų komponentų (vario sulfato ir kalkių) gali nusipirkti ir tirpalo vis vien pasidaryti, ir tuose strpsniuose mokoma, kaip tai padaryti :)

Skelbti atsakymą

Grįžti į