Puslapis 16

Rūtos ir Linutės rožės (Kauno r.)

Parašytas: 08 Sau 2012 22:04
Rūta
Mano rožės auga Kauno rajone, vienkiemyje tarp plačių lygių laukų. Tai mamos ir taip pat mano tėviškė, mūsų su sese vaikystės kaimas, susijęs su daugybe šiltų prisiminimų. Sodybą tvarkyti pradėjome, kai tėvai maždaug prieš septynerius metus iš Vilniaus, kur gyvenome kartu, grįžo į mamos tėviškę. Taigi pirmiausia didžiąją dalį dėmesio ir lėšų pareikalavo ne aplinka, o bent minimalus įsirengimas ir gyvenamosios erdvės susitvarkymas. Todėl sodybos aplinka rimčiau dar tik pradedama tvarkyti :$

Tarp namo ir seno prieškariu senelio statyto klojimo yra didžiulis kiemas, kuriame ir įkurdinta dauguma rožių. Mano vaikystės laikais šiame kieme buvo gyvulių aptvaras ir augo bulvės, runkeliai... :) Šalia kelio auga mano dėdžių prieš penkiasdešimt metų pasodinti medžiai. Rožės pasodintos „salelėmis“. Žinoma, iki bent kiek pamanomo vaizdo toli kaip iki mėnulio, kiemą reikia suplanuoti, skaidyti erdvėmis, užsodinti krūmais, daugiamečiais augalais ir dar daug daug ką padaryti, bet, laikui bėgant, tikiuosi, sodybos vaizdas priartės prie to, ką piešiame savo vaizduotėje.

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Daugiažiedžių rožių rožynas
Gal antraisiais metais po tėvų atsikėlimo kieme užsėjom veją ir pasodinom pirmąsias rožes, pirktas iš Elijošiaus (apie Sibirkos rožyną tada dar nežinojau). Tai buvo 'Leonard da Vinci', 'Gruss an Aachen' ir 'Europeana' (pastarųjų jau nebėra). Visos kitos rožės iš Sibirkos. Kai pirkau pirmąsias, tada nė žalio supratimo neturėjau apie rožes ir jų priežiūrą, o rinkausi pagal spalvą ir „graži raudona“ apibūdinimus. Tiesiog susodinom sau pavienius krūmus ir tiek, ir tai, žinoma, buvo didelė klaida :( Šis pirmas rožynas man iki šiol nepatinka, nes tarpai tarp rožių per dideli, pavieniui išsodintos tos pačios veislės rožės. Šiemet buvau užsimojusi visą šį rožyną iškasti ir persodinti, bet tėvai neleido gadinti, to, kas jau sukurta. Gal ir gerai... :) Šiame rožyne auga daugiausia daugiažiedės (floribundinės) rožės.

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Angliškųjų rožių rožynas
Atradusi Sibirkos rožyną, žinoma, susižavėjau angliškosiomis rožėmis. Jas įkurdinau truputį toliau nuo daugiažiedžių – kitoje „salelėje“. Kadangi angliškųjų ir daugiažiedžių rožių žydėjimo laikas truputį skiriasi (angliškosios pradeda pirmosios, joms iš paskos seka daugiažiedės, antroji banga – taip pat), tai šie du rožynai pakaitomis dalijasi kiemo žiūros centro vaidmenį. Tiesa, šį rudenį toliau prie klojimo savo vietą atrado ir senovinės nedengiamos rožės, suaugusios jos pradės žydėjimo sezoną. Dauguma angliškųjų rožių susodintos po tris arba dvi nedideliu atstumu – stengiausi nebekartoti senų klaidų.

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Dar galiu paskyti, kad dirva – priemolis, kai kur per porą kastuvų – beveik vien molis, bet rožės nesiskundžia :) Rožes prižiūriu ne viena, man labai padeda sesė, kuri, beje, neseniai irgi užsiregistravo į mūsų forumą Linos vardu. Taigi kai sakau kad kažką dariau, genėjau, tręšiau, tai dažniausiai reiškia, kad mes kartu darėm, genėjom, tręšėm… :)

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 08 Sau 2012 22:13
Regina
Na, Rūta, įmetei tu čia mums peno akims ir dūšiai <3 <3 <3
Akys raibsta nuo žiedų gausos (flower) (sun) Labai gražu, Labai gražios, sveikos, prižiūrėtos rožės (flower)
Rožėms labai pasisekė, nes jomis rūpinasi tiek daug atsidavusių, jas mylinčių žmonių

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 09 Sau 2012 00:19
Paukštukas
Nuostabios jūsų rožės, Rūta (flower) (flower) (flower) Šiluma, romantika ir grožis šildo (sun) (coffe)
Bežiūrint daugiažiedžių rožių "salelę" akis užkliuvo už Angela (jei klystu, pataisykite, dar nemoku taip gerai atskirti), kiek jų ten pasodinta vienoje vietoje?

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 09 Sau 2012 07:46
LoretaA
Kaip gaila, kad ne vakar radau šį grožį, nes šiandien reikia dirbti :( Peržiūrą teks atidėti vakarui, nors ir dabar matau, kad jūs, turiu galvoje Rūta ir Lina, turitę nuostabų rožių sodą :) (flower)

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 09 Sau 2012 08:06
Regina
Rūta, o kokios rožės už to dailaus vežimaičio?

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 09 Sau 2012 08:17
Rita
Taip,nuostabios rožės <3 Prisidedu prie pagyrų,labai sveikos,vešlios rožės,labai,labai gražu (flower) (flower) (flower)

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 09 Sau 2012 09:03
Rūta
Paukštukas rašė:Nuostabios jūsų rožės, Rūta (flower) (flower) (flower) Šiluma, romantika ir grožis šildo (sun) (coffe)
Bežiūrint daugiažiedžių rožių "salelę" akis užkliuvo už Angela (jei klystu, pataisykite, dar nemoku taip gerai atskirti), kiek jų ten pasodinta vienoje vietoje?
Paukštuk, teisingai, ten 'Angelos', ten jos trys pasodintos.
Regina rašė:Rūta, o kokios rožės už to dailaus vežimaičio?
Per vidurį 'Gertruda Jekyll', iš dešinės – 'Mary Rose', iš kairės matyti truputis 'Abraham Darby'. Angliškų rožių spalvos iš tiesų labai gerai vienos su kitomis dera, net tos, kurios, atrodė iš pradžių nederės, pavyzdžiui, 'Mary Rose' ir 'Abraham Darby'. Pasirodo, visai gerai :)

Ačiū visiems už gražius žodžius, bet iš tiesų dar nieko gražaus nėra. Bet, tikiuosi, ateityje bus :)

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 09 Sau 2012 09:05
Aleksandra
(bravo) saunuoles merginos :) kaip grazu pas jus :) ir nuotraukos labai grazios.Isivaizduoju kaip jus laukiat pavasario ir vasaros. :)

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 09 Sau 2012 11:47
mamaviete
(like) nuostabu, Ruta! Sitokia gausybe ziedu, viskas taip veslu! Isivaizduoju, kaip Jus traukia sugrizt i gimtaji kaima, kuriame seneliu statyti pastatai, giminiu sodinti medziai... Sekmes ir sveikatos tau, ir tavo sesei ir Teveliams !

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 09 Sau 2012 11:58
Rūta
Taip, mamaviete, tikrai mane į kaimą kaip magnetas traukia, o ten atvažiavusi jaučiuosi kaip medžioklinis šuo, kurį iš aptvaro išleido į mišką (kažkodėl man tokia asociacija :D ) - tiek energijos atsiranda, toks įkvėpimas pagauna... :D Į kaimą važiuojame kas antras išeigines, tai kai kuriuos sezoninius darbus, tokius kaip rožių pavasarinis nudengimas, tėveliai vieni nudirba, kai nespėju pati, tėtis rožes nupurškia, o mamytė nužydėjusius žiedus nukarpo, palaisto. Na ir žinoma, tokie didieji darbai kaip rožių sodinimas, dengimas – visų reikalas. Žodžiu, tai visų mūsų triūsas ir džiaugsmas :)

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 09 Sau 2012 13:42
vilmis
Prisidedu prie pagyrų - smagu žvalgytis :)
Dėl tarpų tarp daugiažiedžių nepergyvenk - ką nors sugalvosi ateityje ir džiaugsiesi, kad tėvai neleido iškasinėti ;) ,pvz. gal kokių nors daugiamečių pasodinsi ir grupelės susilies.

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 09 Sau 2012 18:51
RožėDD
Nu jooo... (makeup), merginos pasistengė. Papuyošėt ne tik savo kiemą, bet ir forumą (flower)
Labai labai nuostabu. Tikrai sveikintina <3
Geros foto, tiktų ir seminarams, tik rožių pavadinimų trūksta. Lauksime tęsinio (sun)
Tiesa, labai jauki sodybos atmosfera ;)

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 09 Sau 2012 19:03
LoretaA
Na pagaliau ramiai pasivaikščiojau, įkvėpiau rožių aromato - esu pakerėta <3 <3 <3 Jau visi gėrėjosi rožių vešlumu ir aš dar kartą pasigerėsiu ir vešlumu, ir žiedų gausa - nuostabios rožės (sun). Tiesiog pavyzdinis rožymas <3
Tiesą Vilmis sako, net labai ir neblogai, kad yra tarpų - pasodink kokių nors nedidelių medžių, ar krūmų, kuriuos galima formuoti kaip nedidelius medelius - turėtų viskas apsijungti. Tik reikia gerai apgalvoti spalvas ir lapų formą. Prie Angelos, nekaip atrodo geltoni augalai. Kai ji žydi pirmą kartą, tai lyg ir nieko, bet pražydę rudenį žiedai labai skaudžios ciklameninės spalvos ir gelstantis lapai nedera. Gal galima kokį spygliuotį ar kelis prie jos sodinti - kokius kadagius siaurus - stačius, ar daugiamečius. Žodžiu - svajok, mąstyk, skubėti tau nereikia :)
Labai nudžiuginai parodydama savo rožyną - ačiū :*

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 09 Sau 2012 19:25
Rūta
Ačiū, koala :$ Taip, apie tuos tarpus daug galvoju, kai kuriuos jau rudenį rožėmis užpildžiau, liko vietos ir daugiamečiams :) Kadangi kiemas didelis, tai ir spalvinės dėmės turi būti ne visai mažytės, nes nusmulkinimas gali sukurti chaotiškumo įspūdį, todėl kiekvieną veislę stengiuosi sodinti po tris krūmus - tada ir atsiranda vešlumo įspūdis. Su kolekcionavimu čia per daug neįsismarkausi - viena veislė - trys krūmai plius.Tik žinoma, didesnes, tokias kaip 'Maxima Alba' ar panašiai, po vieną sodinu. Ech, net galva svaigsta, kiek daug dar reikia nuveikti, bet nenoriu neapgalvotai skubėti :)

Re: Rūtos rožės

Parašytas: 09 Sau 2012 19:38
Rita
Aš ,žiūėdama į močiūtės kiemą,mintimis vis nuklystu į mergaičių vaikystę,jų mamos jaunystę,apie tos sodybos branginimą.Galvoju,kokia būtų laiminga močiūtė,matydama taip išpuosėlėtą savo kiemą,kiek džiaugtųsi,kad jos mergaitės taip sugeba ir taip myli.Begalinis džiaugsmas,kas dar gali būt gražiau?

Re: Rūtos rožės (Kauno r.)

Parašytas: 15 Vas 2012 14:26
Gema
Na ir ko stebitės, kad tokios vešlios? :? Juk Rūta aiškino, kad anksčiau čia gyvuliai būdavo tveriami, burokai augo :D

Tokia pati praktika buvo ir Anglijoje: ten, kur būdami neturtingi kiaules kieme laikydavo, vos prakutę gėlynus sodino. Tai ir aišku, iš kur tas jų sodelių vešlumas, plius, žinoma, Golfo srovė (kas be ko)

Be to, ne tik gerai patręštą dirvą paveldėjo, bet ir kaimietišką darbštumą.

Re: Rūtos rožės (Kauno r.)

Parašytas: 28 Geg 2012 20:39
Rūta
Rožynas gyvena žydėjmo laukimu :)
Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis


O čia pirmosios... Na, tiesą sakant, ne visai pirmosios. Pirmoji buvo kininė 'Viridiflora' (žaliažiedė), kuri ne tik puikiai peržiemojo, sparčiai auga, bet ir pražydo kone gegužės pradžioje :) Žinoma, žydi ir 'Mary Rose', bet kažkaip nesumojau jos nufotografuoti.

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis
1 - 'Eglantyne', 2 - 'Gertrude Jakyl', 3 - 'Teresa Bugnet', 4 - 'Tradescant' (o jau sirgalius pastarasis, teko nemažai dėmėtų lapų iškirpti. Bet žiedas gražus, tarsi spindintis iš vidaus ir taip maloniai kvepia...)

Re: Rūtos rožės (Kauno r.)

Parašytas: 28 Geg 2012 20:48
LoretaA
Koks gražus sodas <3 <3 <3 ir nuotraukos puikios. Žiedų bus jūra :)
Man tik bežiūrint kilo klausimas - ar nepariši rožių, jos visos pas tave tokios stačios ir būna?

Re: Rūtos rožės (Kauno r.)

Parašytas: 28 Geg 2012 20:55
Rūta
Parišu, kai matau, kad šakos linksta :$ O šiaip daugiausia stačios būna, paremia viena kitą, nes šalia susodintos. Tiesą sakant apie parišimą tekdavo galvoti antroje vasaros pusėje, kai jos gerokai paaugdavo, bet kad šiemet jos jau dabar pasiekusios kone vasaros vidurio aukštį.

Re: Rūtos rožės (Kauno r.)

Parašytas: 28 Geg 2012 21:07
Regina
Matosi, kad ne tik pumpurų nesuskaičiuojama daugybė, bet ir rožių jau gana nemažai žydi (flower) Ir angliškos tokios ankstyvos - labai smagu ir gražu <3 (flower)
Tikrai šiemet viskas gerokai anksčiau

Re: Rūtos rožės (Kauno r.)

Parašytas: 31 Geg 2012 09:48
Vilma_K
Prisidedu prie pagyru Rutos sodui. Rozes neispasakytai veslios ir sveikos. Bet tai nenuostabu, turint omeny, kokie zmones jas priziuri. Rutos teveliai -tikras gerumo, mielumo, kuklios inteligencijos isikunijimas.
Bet dar reik paprasyti, kad Ruta parodytu viena toki "uzslepta lobi" - prieskoniu sodeli. Pamacius pasijutau jau kazkur link Anglijos zengianti... :)

Re: Rūtos rožės (Kauno r.)

Parašytas: 31 Geg 2012 11:12
Rūta
Vilma, labai ačiū už šiltus žodžius <3
Sodelį būtinai parodysiu, kai tik trupučiuką suaugs (yes) „Rojaus sodų“ forumo dalyviams jau nepamenu prieš kiek metų rodžiau sodelį, bet tada takeliai buvo neišbetonuoti, o tik sudėti akmenys, su jo priežiūra buvo labai daug vargo, paskui metai prieš betonavimą ir betonavimo metai buvo labai sunkūs augalams, žodžiu, buvo tikras bardakėlis. Ir tik prieš porą savaičių mes su Lina visiškai jį atnaujinom – iškėlėm kone visus augalus, atnaujinom žemę, susodinom beveik visus naujus augalus, nes iš senų ne kas ir buvo likę. Vėliau sodelio teritorijoje turėtų atsirasi, žinoma, ir rožių :)

Re: Rūtos rožės (Kauno r.)

Parašytas: 21 Rgp 2012 19:16
Rūta
Čia bus baltasis sodelis :) O kol kas tai tik pirmieji potėpiai. Kai kurie augalai senbuviai – paprastas kaimiškas jazminas, putinas, bijūnas. Kokia laimė, kad jie balti. Rožės, astibilė ir dar kai kurie kol kas negausūs augaliukai jau mūsų įkurdinti. Tiesą sakant, čia dar ir nėra ko rodyti, bet žydėjimas bet kuriuo atveju gražu :) Keista, net dabar, kai sodelis dar tik kuriasi, jau jaučiu raminamą jo galią – taip ir traukia nueiti, paprasčiausiai atsisėsti ant žolės ir žiūrėti, žiūrėti į baltus žiedus... Kiek prisimenu nuo ankstyvosios vaikystės, visuomet čia buvo mūsų močiutės (mamutės, kaip mes vadindavom) gėlių darželis. Gal ir dėl to čia taip gera.

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Paveikslėlis PaveikslėlisPaveikslėlis Paveikslėlis

Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis Paveikslėlis

Sodelis yra šalia namo, bet „už kampo“, t. y. vieta gana rami. Mano vaikystės metais jį juosė medinė tvora, kurios nė pėdsako jau seniai neliko. Šį pavasarį aplinkui pasodinom pilkųjų lanksvų, kad sudarytų atskirtį, bet nemestų labai didelio šešėlio. Palei sieną auga trys 'Climbing Iceberg' (6–8 nuotraukos), prie jazmino – 'Winchester Catedral' (10 nuotrauka), o 11-12 nuotraukose esančią rožę sodinau kaip 'Madame Hardy', bet akivaizdu, kad tai ne ji. Bet ir toji, kurią auginam, man labai patinka :)

Re: Rūtos rožės (Kauno r.)

Parašytas: 21 Rgp 2012 20:22
LoretaA
Mačiau šį kampelį "gyvai" - jis nuostabus <3 . Trūksta visai nedaug, gal net ne augalų, o takelio, suoliuko, kažką pagenėti, kažkam pastatyti atramą ir bus fantastiškas baltas sodas (flower) (flower) (flower) .

Re: Rūtos rožės (Kauno r.)

Parašytas: 22 Rgp 2012 04:26
Gema
Ir putinas įspūdingas. Kaip jo vabaliukai nesuvalgo!!! Gal kad jiems per didelis? :)