'Gertrude Jekyll'

Anglų selekcininko David Austin išvestos rožės.

Moderatorius: Rūta

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4205
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

'Gertrude Jekyll'

Standartinė Regina » 30 Sau 2011 17:57

Gertrude Jekyll AUSbord
Išvesta 1986 m. bevardį sėjinuką sukryžminus su senovine Portlando rože „Comte de Chambord“. Iš jos paveldėjo ir krūmo formą, ir dyglius, panašius žiedus ir kvapą.
Labai populiari angliška rožė, puikiai vertinama už atsparumą, už žiedų spalvą, formą, gausumą ir kvapą. Priskiriama 5 zonai.
Taigi, truputėlis mano pastebėjimų apie „Gertrude Jekyll“. Auginu ją trejus metus, nuo 2007 m. rudens. Pirmais metais susidarė įspūdis, kad tai iš tiesų labai stipri, tvirta rožė. Puikiai peržiemojo, nedaug paaugo, pasiekė gal tik kokį pusmetrį, bet labai gausiai žydėjo. Atrodo, kad ji niekada nepasieks ne tik kataloguose nurodomo pusantro metro ūgio, bet kažin ar ir iki metro užaugs. Kažkodėl pas mane jai nelabai patinka – praėjusią vasarą, t.y. trečiais metais ji tebuvo kokių 70 cm ūgio, retoka ir žydėjo ne itin gausiai. Apšalo, bet ne iki žemės. Pernai žiemojo stačia, buvo užpilta durpėmis ir apsukta kokiu vienu sluoksniu agrodangos. Šiemet prilenkiau, keista, bet storos šakos labai nesunkiai prisilenkė.
Krūmas auga gražia siauros taurės forma, taisyklingai platėdamas į viršų. Šakos labai tvirtos, tiesios, į šonus negriūna. Dygliai siaubingi – labai tankūs, smulkūs, yra ir didesnių. Pirmais metais buvo gražiai, gausiai lapuota, ir krūmas atrodė tikrai labai dailiai. Antrais ir trečiais metais krūmas retas ir persišviečiantis – ir šakų mažai, ir lapų. Apatinė krūmo dalis aplamai linkus nuplikti. Lapai stambūs, sodriai žali, matiniai.
Žiedai tikrai labai gražūs. Spalva sodri rožinė, šilta, su lengvais lašišiniais tonais, žiedo viduriukas tamsesnis, gražaus avietinio atspalvio. Žiedai labai labai pilnaviduriai, senovinėms portlando rožėms būdingos plataus puodelio ar taip vadinamos rozetės formos. Žiedlapiai išsidėstę labai tankiai ir labai tvarkingai. Nors rašo, kad žiedai turėtų būti 10-11 cm skersmens, bet pas mane tokie dideli nebuvo, tik kokių 8 cm. Gal dėl to, kad žiedlapiai labai tankūs, žiedo centras atrodo ryškesnis už pakraštėlius, ir tas spalvų žaismas sukuria ypatingą žiedo gyvumą. Rašo, kad spalva išblunka, bet aš to nepastebėjau. Lietaus nebijo. Pirmais metais pirmas žydėjimas buvo ypatingai gausus, žydėjo birželio pabaigoj. Maža rožytė atrodė įspūdingai – tokia didelė puokštė kvapnių rožinių žiedų. Kaip minėjau, šakos tiesios ir labai tvirtos, kiekviena šaka baigiasi 1 ar 3 nenusvyrančiais, į viršų žiūrinčiais žiedais. Nei antrais, nei trečiais metais tokio grožio jau nemačiau. Teigiama, kad „Gertrude Jekyll“ kvapas vienas iš stipriausių, iš jos žiedlapių gaminamas eterinis aliejus.
Atsparumas ligoms nurodomas geras arba vidutinis. Gal ir pasitaiko šiek tiek dėmėtų lapų, bet tikrai to nepavadinčiau polinkiu sirgti.
Nepaisant aukščiau išvardintų visų gerųjų jos savybių yra vienas „bet“ – labai nenori ši rožė žydėt pakartotinai. Būna keletas pavienių žiedelių, bet geru pakartotiniu žydėjimu to nepavadinsi. Specialistai siūlo du būdus žydėjimui paskatinti: arba per pusę trumpinti naujus ūglius, arba prilenkinėti šakas. Nė vieno šių būdų dar neišbandžiau, nes nelabai buvo ką trumpinti ar prilenkinėti. Gal šią vasarą pagaliau ji atsiskleis visu savo grožiu.

PaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlis

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6068
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Gertrude Jekyll

Standartinė LoretaA » 30 Sau 2011 19:00

Ši ir šalia augančios rožės yra vienos iš pirmųjų augančių pas mane. Ir joms aiškiai trūksta erdvės, nes visos gigantės. Viena nuo kitos pasodintos daugiau kaip per 1 metrą, bet atrodo, kad vos ne vienoje duobėje sukištos. Tuo metu sodinau rožes: rožinė prie rožinės, šviesi rožinė prie šviesios rožinės ir panašiai. Tai dabar pas mane šioje vietoje tokia niekam tikusi rožinė gigantinė košė :D Tikėjausi, kad jos bus šiek tiek mažesnės negu rašoma, o visos pasiekė ir "perlipo" nurodytą ūgį, Ne išimtis ir "Gertrude Jekyll", kuri šią vasarą nuo 10 cm likučių po žiemos, ištįso iki 1,8 m. Tai, kad nesimakaluotų tos baisiai ilgos šakos aš jas suraičiau kilpomis ir prismeigiau maždaug 30 cm aukštyje nuo žemės paviršiaus. Ir ką turiu iš to - vėl mišką vertikalių vos žemesnių, kaip Regina ir rašo, baisiausiai spygliuotų šakų "atolą", kurį rudenį bandžiau prilenkti. Kažkaip aš tą kalną šakų pakišau po danga, nežinau ką rasiu pavasarį. Jeigu jos išliks, tai net nežinau kaip jas reikės formuoti (:| Tikra tiesa, pirmasis žydėjimas ant nedidelio krūmelio, atrodo labai patraukliai.
Antroje nuotraukoje, dešinėje suraitytos "Gertrude Jekyll" šakos jau užaugino vertikalias šakas su pavieniais žiedais viršūnėje.
PaveikslėlisPaveikslėlis

Virginija
Pranešimai: 1442
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: Gertrude Jekyll

Standartinė Virginija » 30 Sau 2011 20:39

Panašu, kad man ją teks persodinti :(

Vartotojo avataras
DaliaRaimonda
Pranešimai: 2119
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 19:00
Miestas: Kaunas

Re: Gertrude Jekyll

Standartinė DaliaRaimonda » 30 Sau 2011 20:55

"Gertrude Jekyll" auginu pirmus metus, bet jau per tuos metus sugebėjo išaugti iki 160 cm. ir gal dar daugiau. Auga pasodinti du krūmai ir abu kažkaip beveik vienodai išaugino keletą labai ilgų šakų. Tos šakos, nuo savo ilgio svyro, tad be jokio prilenkimo tikrai pradėjo augintis šonines šakeles. Tik labai gaila, kad jos iki rudens nespejo išauginti pumpurų. Žydėjo visą vasarą su tam tikromis pertraukomis- nepasakyčiau, kad gausiai, bet žiedų tikrai buvo. Aš visada bebaigiančias nužydėti rožes truputį pageniu. Manau, jei šią žiemą jos nenušals (uždengtos prilenkus iki žemės), vasarą tikrai jas genėsiu daugiau- nepatinka man jų retas krūmas. Ligos nepuolė.

PaveikslėlisHosted on FotkiPaveikslėlisHosted on Fotki
Ir man atrodo, kad jas per tankiai susodinau, bet kadangi, beveik auga iš krašto, tai turės nors į vieną pusė kur pasiduoti ;)

Vartotojo avataras
Arijana
Pranešimai: 318
Užsiregistravo: 18 Rgs 2010 12:33
Miestas: Kauno raj.-Panevėžio raj.

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Arijana » 12 Kov 2011 09:05

Nuotraukos kelių metų senumo, nes pernai beveik visai sunyko abu šios rožės krūmai, šį pavasarį persodinsiu, gal dar išgelbėsiu.
Paveikslėlis Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Ignas
Pranešimai: 118
Užsiregistravo: 12 Rgs 2010 22:58
Miestas: Kaunas
Susisiekti:

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Ignas » 20 Kov 2011 19:24

Pas mane sodinta 2009 rudenį, buvo minimaliai dengta ir tą šaltąją žiemą nušalo iki apkaupimo. Praėjusią vasarą labai sparčiai ataugo ir žydėjo panašiai kaip Dalia Raimonda aprašė. šiai žiemai prilenkiau prie žemės ir užpyliau gerą kalną komposto (seniau dengdavau durpėm, bet kompostas nekainuoja ir nereikia jo pavasarį nukasti, išlyginti užtenka :D Tik nežinau ar gerai su kompostas dengimui? ). Žiema šalta nebuvo, tikiuosi labai neapšalus bus. Žiūrėsim kaip ateinančią vasarą pasirodys. Beje galvoju reikia pabandyti taip prilenkti, kad daugiau žiedų būtų.

kadangi pirmąją vasarą nežydėjo labai gausiai kaip pas kitus tai tik vieno žiedo foto. Kvepia labai skaniai :)
Paveikslėlis
Mano galerija
I don't suffer from insanity; I enjoy every minute of it.

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 2985
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Rūta » 21 Bal 2011 19:28

2010/2011 m. žiemojimo rezultatai.

Išžiemojo bendrame tuneliuke tikrai gerai, stiebai beneik visi išsaugoti, apšalo kai kurios plonos šakutės. Pastebėta truputis degligės.
Paveikslėlis Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 3917
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Jūratė » 11 Spa 2011 13:17

antri metai elgiasi taip pat - pirmas žydėjimas gausus, per vasarą išaugina ilgiausias šakas ir antrą kart žydi ant tų šakų galų. Praeito sekmadienio žiedas
Paveikslėlis

Gema
Pranešimai: 2172
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Gema » 19 Vas 2012 12:19

Regina, daugmaž įsvaizduoju, ką reiškia prilenkinėti šakas (angl. pegging?), kaip rašote apei rožę pirmame poste. Bet gal galite paaiškinti, kad žinočiau, ar teisingai suprantu :(
Paskutinį kartą redagavo Gema 19 Vas 2012 16:04, redaguota 1 kartą(us).
Loreta Gema Photography | A Happy Loner's Diary - https://www.happyloner.org/

Virginija
Pranešimai: 1442
Užsiregistravo: 22 Rgs 2010 13:09
Miestas: Vilniaus raj.

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Virginija » 19 Vas 2012 14:53

http://www.youtube.com/watch?v=fr3cTEjzrcM" onclick="window.open(this.href);return false;

Regina turbūt nesupyks :)

Gema
Pranešimai: 2172
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Gema » 19 Vas 2012 16:09

Labai ačiū už tą puikią Youtube nuorodą!

Mačiau kai kurių rožių aprašyme, kad jas galima atlenkti.

Norite pasakyti, kad visi ir visos taip ir darote? |( Prilenkinėjate tais keturiais būdais - horizontaliuoju,fontano, arkos ir karūnos?! (Yra ir savaime svyrančių ir taip "prisilenkinėjančių").

Bežiūrint filmuką man iškart kilo klausimas - o kaip vėliau prieiti prie tos rožės, jeigu ją reikės pagenėti, atjauninti ir t.t.? (:| Juk susidaro tikras krūmas džiunglės! :? :?
Loreta Gema Photography | A Happy Loner's Diary - https://www.happyloner.org/

Nijola

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Nijola » 19 Vas 2012 20:08

Gema rašė:Labai ačiū už tą puikią Youtube nuorodą!

Mačiau kai kurių rožių aprašyme, kad jas galima atlenkti.

Norite pasakyti, kad visi ir visos taip ir darote? |( Prilenkinėjate tais keturiais būdais - horizontaliuoju,fontano, arkos ir karūnos?! (Yra ir savaime svyrančių ir taip "prisilenkinėjančių").

Bežiūrint filmuką man iškart kilo klausimas - o kaip vėliau prieiti prie tos rožės, jeigu ją reikės pagenėti, atjauninti ir t.t.? (:| Juk susidaro tikras krūmas džiunglės! :? :?
Atjauninam kr8mus ne anksčiau kaip po trijų metų, ir tai darome pavasarį, ir šis šakų lankstymas vyksta pavasarinio genėjimo metu, o paskui vasarą nieks tų šakų daugiau nelanksto.
vasaros metu tik išgenim nužydėjusių žiedų šakutes, arba jei nulūžta šaka ar dar kažkas jei nutinka. Šiame filmuke jos rožės ko gero yra nedengiamos, ten manau šilta, mūsų variantu reiktų jas rudenį atlaisvinti ir prilenkti prie žemės , dengti.
o kodėl geriau lankstyti, tai manau supratot kad tada gausiau žydi, iš kiekvienos akutės per visą šakos ilgį augina žiedines šakutes. Jei tik augs rožė vertikaliai tai ji ir žydės tik ant šakų viršūnių.
Vijoklius reik formuoti lankstyti parišinėti prie atramos kaip vėduoklę.

Gema
Pranešimai: 2172
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Gema » 20 Vas 2012 05:15

"vasaros metu tik išgenim nužydėjusių žiedų šakutes" - tai tą prilenktąją ir reikės kirpti?
Loreta Gema Photography | A Happy Loner's Diary - https://www.happyloner.org/

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6068
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė LoretaA » 20 Vas 2012 05:56

Jeigu žydės prilenktos galas, tai tik tą galiuką reikės nukirpti ;) Daugiau nežydės - pasirodymas tik sekančiais metais paprastai būna. Nors ... prilenkus anksti pavasarį, gali spėti sužydėti it per visą ilgį. Žinoma, jeigu bus ką lenkti po žiemos ;)

Gema
Pranešimai: 2172
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Gema » 20 Vas 2012 09:00

Jeigu filmuke gerai išgirdau, rožininkas lygtai paminėjo, kad prilenkimas labiausiai tinka burboninėm? Ar taip gali būti? (Šią diskusiją gal jau vertėtų perkeltį į atskirą temelę, nes ji įdomi ir kitiems praverstų - čia bus sunku rasti.)
Loreta Gema Photography | A Happy Loner's Diary - https://www.happyloner.org/

Nijola

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Nijola » 20 Vas 2012 11:17

Gema rašė:Jeigu filmuke gerai išgirdau, rožininkas lygtai paminėjo, kad prilenkimas labiausiai tinka burboninėm? Ar taip gali būti? (Šią diskusiją gal jau vertėtų perkeltį į atskirą temelę, nes ji įdomi ir kitiems praverstų - čia bus sunku rasti.)
:D tame filmuke tas rožininkas išvis lankstė rambler grupės rožę.
daugiau mažiau išlankstymą mėgsta visos rožės, ir gausiau žydi, bet tokias rožes kaip AH, floribudines mes nelanlstom, o genim pavasarį taip kad krūmas žydėtu ir apačia krūmo ir viršuje.

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė vilmis » 20 Vas 2012 14:13

Gema rašė:"vasaros metu tik išgenim nužydėjusių žiedų šakutes" - tai tą prilenktąją ir reikės kirpti?
Ant prilenktos šakos išauga smulkios šakelės su žiedais. Kai žiedai nužydi nukerpam. Šakos viršūnė apskritai neišaugins žiedų nes bus arba krūmo viduje, arba prie pat žemės.
Video pasakoja apie keturis metodus. Burbonams labiausiai patinka horizontalus šakų ištiesimo metodas.

Gema
Pranešimai: 2172
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Gema » 20 Vas 2012 16:53

Nu dar kartą atsiprašau, man kaip žirafai: "ant prilenktos šakos išauga smulkios šakelės su žiedais. Kai žiedai nužydi nukerpam" - nukerpam tas smulkias, o pagrindinę paliekam ar priklauso nuo rožės veislės?
Loreta Gema Photography | A Happy Loner's Diary - https://www.happyloner.org/

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6068
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė LoretaA » 20 Vas 2012 17:00

Ne smulkias šakeles nukerpam, o tik nužydėjusius žiedus iki tikro lapo.

Vartotojo avataras
DaliaRaimonda
Pranešimai: 2119
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 19:00
Miestas: Kaunas

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė DaliaRaimonda » 20 Vas 2012 19:12

Tai viena 'Gertrude Jekyll' šaka nusvirusi ant žemės. Po žydėjimo reikėtų tuos žiedus ir nukirpti iki lapo kuris turės 5 lapelius (t.y. tikrasis lapas, nes iš kart po žiedu būna keli lapai susidedantys iš 3 lapelių).

PaveikslėlisHosted on Fotki

Vartotojo avataras
Aistė
Pranešimai: 703
Užsiregistravo: 25 Rgs 2010 12:48
Miestas: Vilniaus rajonas-Molėtų rajonas

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Aistė » 12 Sau 2014 13:26

Praėjusios vasaros favoritė. Vis praeidama pro šalį uostydavau jos nuostabų aromatą. Kadangi ta rožė šalia takelio, tai uostydavau labai dažnai. :) Tiesa pasakius šią vasara neturėjau jai prikaištų :) Nuostabi (flower)

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 3917
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Jūratė » 12 Sau 2014 18:39

O pas mane ji šiaip sau atrodė paskutinius porą metų. Bet kalta aš pati, nes buvau pagailėjusi išpjaut ligotas šakas, tai nei augo, nei normaliai žydėjo. Praeitą rudenį, prieš uždengiant viską nukirpau beveik iki žemės...

Gema
Pranešimai: 2172
Užsiregistravo: 07 Sau 2012 14:58
Miestas: Daugailių sen. Utenos r.--JK

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Gema » 10 Sau 2015 21:18

Kažkodėl mano mylimiausia rožė, bet sunku paaiškinti kodėl, tai kažkokie pasąmoniniai dalykai (meilė ir tiek <3 )

Gerai laikosi vazoje, draugė, parsivežusi namo į Vilnių, sakė, kad visas kambarys kvepėjo.

Jos augimo stilius toks, kad tikrai prašosi vyniojama, prilenkinėjama ir t.t., nes ir Ostinas pažymi, kad gali būti auginama kaip nedidelis vijoklis.
Loreta Gema Photography | A Happy Loner's Diary - https://www.happyloner.org/

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 3917
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Jūratė » 10 Sau 2015 23:09

Neblizga ji pas mane... bet žiedai tikrai gražūs ir ypatingai kvapnūs.

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4205
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: 'Gertrude Jekyll'

Standartinė Regina » 11 Sau 2015 08:48

Kaip labai teisingai Jūratė įvardijo - ir pas mane ji visai neblizga, gerai atrodė tik pirmais metais, o dabar jau bus aštunti. Kasmet balansuoja ant išlikimo ribos, nei žiūrėti yra į ką, nei fotografuoti :( Išleidžia vieną ilgą rykštę ir keletą trumpų šakelių. Neįsivaizduoju, kas jai netinka, nes šalia Teasing Georgia puikiai jaučiasi. Gaila, nes žiedai labai gražūs, ypač skleidimosi stadijoj. Bet dygliai (hit) (mad)

Skelbti atsakymą

Grįžti į