Puslapis 128

Svogūniniai augalai

Parašytas: 11 Spa 2010 20:09
Jūratė
Planuoju angliškam mano rožyne prisodint dek.česnakų. Gal kas žinot, iki kada vėliausiai juos galima sodint? Pernai rudenį pasodinti česnakai visai neišgyveno, įtariu, kad sušalo, bandysiu laimę iš naujo :B

Re: Šiokiadieniai

Parašytas: 11 Spa 2010 20:20
Nijola
Kažkada Antanas sakė kad sodino ir sausio mėnesyje :D aš manau pakol neužšalusi žemė galima sodinti.


pas mani patvorį česnakai auga visgi gražu, nors jų lapai tai atsiprašau, šiais metais juos suėdė sraigės (mad)
http://nijola-foto.blogspot.com/2010/09 ... sario.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Šiokiadieniai

Parašytas: 12 Spa 2010 05:19
Rasa
Jūratė rašė:Planuoju angliškam mano rožyne prisodint dek.česnakų. Gal kas žinot, iki kada vėliausiai juos galima sodint? Pernai rudenį pasodinti česnakai visai neišgyveno, įtariu, kad sušalo, bandysiu laimę iš naujo :B
Kiek pamenu, iš visų svogūninių česnakus reikia sodinti anksčiausiai - dabar jau kaip ir vėloka, nors, aišku, daug priklauso nuo to, kada šalčiai normalūs stos.

Re: Šiokiadieniai

Parašytas: 12 Spa 2010 06:57
LoretaA
Su tais česnakais ir gražu ir kaip Nijolė sako - lapai tai atsiprašau. Jeigu kas juos pridengs, tai gerai - galvos labai gražios, bet jeigu matysis ir lapai - tai nelabai. Pas mane tai gelsta tie lapai ir kadangi jie kaip ir patys pirmi augalai rožyne pavasarį, jų niekas neuždengia. Kadangi mano rožynas kaip jovalynas - tai dar pakenčiama, bet iškrapšytam angliškam, nelabai |( Gal yra česnakų ir su gražiais lapai?

Re: Šiokiadieniai

Parašytas: 12 Spa 2010 07:22
Rasa
Nesu labai didelė česnakų specialistė |( bet dauguma iš aukštų, anksti žydinčių česnakų turi baisius lapus, jie dažniausiai pradeda džiūti dar žydint augalui. Kas nėra blogai, jei jie auga užkiši už kitų, aukštesnių augalų. Bet česnakų įvairovė yra didelė, kiekvienas gali rasti ką nors savo skoniui.
Man labai patinka Allium christophii - žydi vėliau, neaukšti, labai didelės galvos, gerai atrodo ir nužydėję. Iš vasarą žydinčių labai geri yra A.coeruleum - ypatinga žydra spalva, labai netipiška česnakams. A.spherocephalum - žydi vasaros antroje pusėje tamsiai bordiniais žiedynais, labai elegantiškas.
O norint ankstyvesnių, reiktų pavartyti kokio rimto augintojo katalogą (pvz.Dambrausko), dažnai būna atžymėti kultivarai, kurie išlaiko pakenčiamus lapus.

Re: Šiokiadieniai

Parašytas: 12 Spa 2010 08:11
Jūratė
och tu varge su tais česnakais... jie ankstyvi ir kol kas nežinau, kas galėtų gelstančius lapus taip anksti jau pridengt... ten auga liatriai, vienoj vietoj nuostabusis šalavijas 'Adora blau', kelios lavandos. Ten labiau norėtųsi man sidabrinės spalvos, šįmet ypač patiko pilkas šlamutis, bet jis labai išsikeroja ir kitais metais jam nebus ten tiek vietos. Kas būtų daugiametis sidabrinis ir vasarai bėgan gražiai atrodytų? Žinau kietį, bet jis tikrai išgriūna, nors šįmet jis pas mane buvo iš vieno šono prispaustas gubojos, tai atrodė labai gerai, bet tam rožyne kiečio nebus kam paspausti (no)...
taip, kad visai susibalamūtinau su tais česnakais...

p.s. turbūt jau ši diskusija gali keliaut į kitą temą, tik aš nemoku perkelt ;)

Re: Šiokiadieniai

Parašytas: 12 Spa 2010 08:35
Rūta
Paprastas mūsų pelynas – kartusis kietis (Artemisia absinthium) gana augus, jam daug vietos reikia. Į vasaros pabaigą jis augina žiedynus, išretėja, nors vasaros pradžioje ir atrodo gražuolis. Tik tavo subtiliam rožynui tai pernelyg vulgaris augalas :D O kaip žilės? Tik, jos, aišku, žemesnės, bet regis ilgai dekoratyvios.

Re: Šiokiadieniai

Parašytas: 12 Spa 2010 08:37
Nijola
Tadai šią diskusiją apie česnakus reiktų perkelti į daugiamečius atidarius temą Sogūniniai augalai , arba kažkaip panašiai :)

O česnakų negražius lapus galima pridengti tulpėmis ir sinevadais :)

Re: Šiokiadieniai

Parašytas: 12 Spa 2010 08:48
Rasa
Sinavadai labai labai sėjasi, nedideliam rožynui nerekomenduočiau.

Re: Šiokiadieniai

Parašytas: 12 Spa 2010 09:37
Nijola
Rasa rašė:Sinavadai labai labai sėjasi, nedideliam rožynui nerekomenduočiau.
pritariu, pas mani jų jau tiek, labai sėjasi (yes)

Re: Šiokiadieniai

Parašytas: 12 Spa 2010 09:43
vilmis
Vis palikdavau nužydėjusius sinavadus, sėklas subrandindavo, bet masiškai neprisisėdavo - matyt pas Rasą ir Nijolę jiems labiau patinka.

Aš taip pat nesu česnakų specialistas, bet pastebėjau, kad pavasarį žydinčių česnakų lapai greitai paranda dekoratyvumą, nors dėl gražių žiedynų galima ir pakentėti pora savaičių - į gelstančius lapus pažiūrėti, o po to šnai (xixi) . Ir reikėtų rinktis turinčius siauresnius lapus (kad ir gerai žinomą, nereiklų ir nenumarinamą Allium jesdianum), nes plačialapiai A. aflatunense, A. carataviense tikrai baisiai atrodo... Vasarą geltonai žydintis Allium obliqum lapus ilgai žalius išlaiko.
Allium coeruleum - turėjau (netekau dėl neaiškių priežasčių). Man jis gražiausias iš visų česnakų! <3

Paveikslėlis Paveikslėlis
A. coeruleum kairėje ir A. jesdianum dešinėje

Re: Svogūniniai augalai

Parašytas: 30 Spa 2010 09:29
Nijola
Prisipirkau tulpių ir narcizų :D dabar išpardavimai, taip pat nusipirkau ir tulpių sodinimo, Rasos rekomenduotą aparačiuką :D gal jis pats sodina :D ? Dukra peržvelgė mano pirkinį ir sako :bet mama čia tik vien baltos tulpės ir narcizai, žiūrau tikrai, tik vienas pakelis raudonos tulpės :D net nepastebėjau kai pirkau :D matyt toks noras - vidinis, baltai spalvai :D

Re: Šiokiadieniai

Parašytas: 16 Rgs 2011 12:23
Regina
Dausa rašė:Sveiki,
iš tos laimės,kad radau čia daugiau ,,antikrepšinių",sugalvojau prisijungti.
Nors teturiu apie 10 rožių ir labiau domiuosi gražialapiais bei svogūniniais augalais,tai nelabai būsiu naudinga.

Su geriausiais linkėjimais,
ta pati Daisa iš RS forumo
Panašu, kad šitam forume mūsų (,,antikrepšinių") mažuma, bet nieko, atlaikysim :D :D :D
Svogūniniai ir man patinka, tiksliau - tulpės <3 Tai ar jau galiu šį savaitgalį pradėt jas sodint? :?

Re: Šiokiadieniai

Parašytas: 16 Rgs 2011 12:31
Jūratė
ne mažuma, ne mažuma :D visa šeima žiūrim jau tikrai tik pačias svarbiausias (o kai kas iš šeimos narių ir per tokias varžybas sugeba nusnaust kelis posmus) ;)

aš ir noriu paklaust, ar galima jau dabar sodint kamasijas, krokus?

Re: Svogūniniai augalai

Parašytas: 16 Rgs 2011 12:43
Virginija
Na, krepšinis gal ir įdomu, bet jau toks sureikšminimas, kad susidaro įspūdis, kadl lietuviai tik tam ir tikę :D ( Ir tai ne visada :D )

Krokai sodinami rugsėjo mėn., o kamasijų tai ir iškasti nereikėjo. Labai patinka tulpės, bet jau tas iškasinėjimas (mad) ...Žodžiu, pereinu prie botaninių tulpių ir narcizų (sun)

Re: Svogūniniai augalai

Parašytas: 16 Rgs 2011 12:50
vilmis
Pirmiausia sodinamos margutės (nes anksti pradeda šaknis leisti), jacintai (nes turi gerai įsišaknyti - geriausias laikas kai pradeda spalvintis klevų lapai), įvairūs smulkiasvogūniniai - snieguolės, scylės, erančiai ir kt. nes nemėgsta būti ilgai sandėliuojami.
Tulpėms ir narcizams dar ankstoka - palaukit iki spalio pradžios. Taip pat geriau kuo vėliau sodinti Reticulata serijos vilkdalgius, kad iki žiemos nepradėtų lauk lysti.

Re: Svogūniniai augalai

Parašytas: 16 Rgs 2011 13:19
Jūratė
antosė rašė: kamasijų tai ir iškasti nereikėjo.
reikėjo, aš jų neturėjau - pirkau :)

Re: Svogūniniai augalai

Parašytas: 16 Rgs 2011 13:21
Virginija
Tiea, ir krokų nereikia iškasti, tai tikriausiai žadat pirkti :) Taip ir supratau, tik per vėlai :)
Neseniai laikydama rankoj kamasijų pilną dėžutę blaškiausi tarp lysvės ir komposto :D Galų gale vistik sukišau, bet man tai jos mažiausiai vertos dėmesio :)

Re: Svogūniniai augalai

Parašytas: 16 Rgs 2011 14:00
Dausa
Krokus reiktų kas keli metai iškasti,nes svogūnėliai nukeliauja gilyn.Gimtinėj jie neturi kur dėtis,į kalną negali sulįsti.O pas mus po kelerių metų taip ir išnyksta.Šlapią vasarą ar žiemą giliai supūva.
Narcizus taip pat ne visus galima ramia galva palikti lauke.Pilnaviduriai ir žonkiliniai šiek tiek lepesni.Jei po labai šlapio rudens staiga stipriai pašals,tai gali pavasarį ir nepasirodyti.
Dar ne visi smulkieji narcizai tinka mūsų zonai.Iš tazetta grupės daugelis bijo didesnio šalčio.O šitie kalėdiniai ,,Paperwhite" visai netinka į lauką.
https://picasaweb.google.com/1029799254 ... 8012219058

Re: Svogūniniai augalai

Parašytas: 16 Rgs 2011 19:36
Rūta
Dausa, gal mano klausimas nuskambės kvailai ir ne vietoj, bet jis man neduoda ramybės. Jūsų nuomone, ar ko vertos dabar visur prekybcentriuose pardavinėjamos spalvotos pakuotės su svogūniniais augalais, ar vis dėlto vertėtų pasiieškoti kito šalinio? Kaip jų kokybė? Kaina tai ne per menkiausia....

Re: Svogūniniai augalai

Parašytas: 17 Rgs 2011 06:39
Rasa
Lietuvoje yra bent keletas gerų svogūninių augintojų, ne tik tulpių, bet ir visokių kitokių įdomybių. Žymiai didesnė garantija, kad gausite tokią veislę, kokios norite, o ne gražų paveikslėlį. Ir pasirinkimas paprastai didelis.

Re: Svogūniniai augalai

Parašytas: 17 Rgs 2011 08:39
RožėDD
Karališkąsias margutes Kalvarijų turguje pirkau pavasarį. Nuostabios, tvirtais stiebais, su vaikais, tačiau to maža. Be to yra rizika, kad neparsivežtum puvinio. Norėčiau žinoti apie svogūninių augintojus. Kažkodėl Lietuvoje augintojai pogrindžiuose dirba (bandit) Jiems atrodo, kad apie juos visi žino, o tiems kam reikia, apie juos nė menkiausio supratimo neturi - atrodo, kad jų net ir nėra (flower) :D

Re: Svogūniniai augalai

Parašytas: 17 Rgs 2011 10:24
Dausa
Gal ir ne pogrindyje.Sodininkų žurnaluose būna straipsnių.O reklama daug kainuoja.
Norint tobulo gėlyno,geriau pirkti iš kolekcininkų.
Žinau tokius Sarakauskus iš Mažeikių,anksčiau dalyvaudavo mugėse.Teko kartą kalbėtis gyvai-begalinio gerumo žmonės,tikri gėlininkai,o ne verslininkai.
Perkant iš augintojų bent jau aišku,kad nebus sumaišyta.Kuo mažiau tarpininkų,tuo mažiau klaidų.Ir pakonsultuos teisingai.
Bet gerai ir iš prekybos centrų.Aišku,be konsultacijų.Reikia patiems viską žinoti,nes instrukcijas spausdina standartines.Dažnai neatitinka,bet tokių didelių svogūnėlių Lietuvoj neįmanoma užauginti.Kuo didesnis svogūnas,tuo ir žiedas pirmais metais gražesnis.Didmenininkai perka iš olandų,o tie augina visame pasaulyje.Tai,jeigu tulpių svogūnėliai užauginti Afrikoje,per tiek tarpininkų sudėtinga nesumaišyti.Ir atsiranda šiltų tonų tulpių derinyje kokia ,,mėlynoji papūga".

Re: Svogūniniai augalai

Parašytas: 17 Rgs 2011 11:30
Rasa
Mano mėgstamiausias šaltinis http://www.augisbulbs.com , Eugenijus Dambrauskas Babtuose. Tinklapis skirtas daugiau užsieniečiams, kadangi lietuviams yra kitas katalogas, kurį reikia atsisiųsti iš jo paties. Rašykite augisD@takas.lt, ir klauskite (nors šiemet gal jau per vėlu, užsakymus iki rugpjūčio 15 priima). Tulpių pas jį daug, bet įdomiausios tai kitos kolekcijos - rūtenių, česnakų, botaninių tulpių <3

Yra dar Rumė Biržuose, kiek žinau, internetinio puslapio neturi. Seniau bent jau buvo brangesnis už kitus, kaip dabar, nežinau.

O šiaip tai visus augalus reikia pirkti iš tų, kurie pirmiausia yra gėlininkai, ir tik po to komersantai ;) Klaidų ar sumaišytų veislių visvien gali pasitaikyti, tačiau niekuomet tai nebus tyčinis dalykas, ir paprastai tokie augintojai kompensuoja savo klaidą, jei jiems praneša.

Re: Svogūniniai augalai

Parašytas: 17 Rgs 2011 12:33
vilmis
Prekybos centruose svogūninius verta pirkti tuo atveju kai nesvarbu veislės - tiesiog reikia "masės" žiedų pavasarį. Visokius smulkiasvogūninius geriau pirkti kai šviežiai atvežti - bestovėdami parduotuvėse dauguma sudžiūsta. Norint tulpių ar narcizų galima palaukti ir sezono pabaigos, t.y. kai bus išpardavimai.

Daug metų pirkau ir perku svogūninius iš E. Dambrausko. Kokybė puiki, kainos nedidelės (net ir retenybes pardavinėja pigiai palyginus su kitais kolekcininkais). Niekad nepasitaikė, kad būtų sumaišytos veislės. Dabar užsakinėti jau per vėlu, bet nuo vasario bus naujas katalogas, kuriame daug kardelių, vilkdalgių, viendienų (senesnės selekcijos veislių), tulpių, krokų ir retenybių. Narcizai būna tik kas kelis metus.