Puslapis 13

Medėjantys daugiamečiai augalai (medžiai, krūmai)

Parašytas: 10 Spa 2012 22:19
Rūta
Klausimas pirmiausia Vilmantui - kaip spygliuotų augalų mylėtojui - ir kitiems, kas moka auginti spygliuočius. Kada reikia dengti spygliuočius (kadagius, buksmedžius, tujas) nuo pavasarinės saulės? Žinoma, klausimas atrodo visai absurdiškas dabar, rudenį, bet man jis aktualus dabar :) - nusibodo kiekvieną pavasarį matyti nurudusias šakas, nors uždengiam sausį ar vasario pradžioj, kai vos pradeda šviesti kaitresnė saulė. Gal juos kone nuo rudens reikia uždengti???? Ką daryti, kad jie pavasarį būtų žali, o ne nudegę? Prašau, pasidalinkit, kaip tvarkotės su savo spygliuočiais?

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 11 Spa 2012 14:30
Virginija
Neteko matyti, kad tujos nudegtų :?

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 11 Spa 2012 14:41
Platelių rožė
Jau išrovėm du puskiparisius, dėl apdegimo ... buvo tapę tikrais baisuokliais. Ir labai linkusi apdegt Himalajinė pušelė, kol maža dengiam , bet vistiek šakelių parudavusių būna. Irgi idomu kada spygliuočius dengiat, ar žiemą ar iš rudens..

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 11 Spa 2012 17:42
RožėDD
Spygliuočiai yra spygliuočiai - jie visada ruduos. Tik ir aš nesusidūriau su apdegusiom tujom. Būna jos iš vidaus senstant ruduoja, tai reikia tik ranka perbraukti.
Pas mano kaimynę buksmedis apie du metrus nekarpytas, negenėtas, pietų saulės apšviestas ir ne pavėsyje, bet dar metų tokių nebuvo, kad apdegtų. Kaži kodėl? Gal saulė, vėjas ir šaltukas jaunučius labiau mėgsta? saviškio irgi nedengiu, bet šiemet vieną šakelę prarado, bet vidurį krūmo, nudegti negalėjo. Tai gal, sakau, ledo paragavo |(

Galvoju, kad pridengus, kad ir plona agroplėvele, nereiktų skubėti pavasarį nudengti. Lukterti iki gegužės pabaigos. Nors ir negražiai atrodys, bet verta pamėginti.

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 11 Spa 2012 17:44
RožėDD
Platelių rožė rašė:Jau išrovėm du puskiparisius, dėl apdegimo ... buvo tapę tikrais baisuokliais. Ir labai linkusi apdegt Himalajinė pušelė, kol maža dengiam , bet vistiek šakelių parudavusių būna. Irgi idomu kada spygliuočius dengiat, ar žiemą ar iš rudens..
O puskiparisiai Lietuvoje nežiemoja - iššąla.

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 11 Spa 2012 18:03
Virginija
Puskiparisių yra įvairių ir apšąla tik kai kurios veislės. Netgi pas mane, kur sąlygos atšiauresnės, auga, apie Vilnių nėra ką kalbėti. O Plateliuose, manau, klimatas daugiau jūrinis. Bet gali būti, kad apšalo, o ne apdegė. HImalajinė pušis prie lepesnių, deja, pas mane smarkiai apšalo, teko iškasti. Buksmedžiai tai saulės bijo, pas mane smarkiai apdegė ir didieji, kartais sunku suprasti, kodėl vienur auga gerai, kitur -problemos.
Bet, atrodo, saulės aktyvumas tuoj sumažės, tai tokių problemų gal nebus.

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 11 Spa 2012 18:04
LoretaA
Kodėl nežiemoja? Mano žiemoja, tik apdega. Per vasarą daugiau - mažiau atsigauna. Tiesa, praeitą žiemą vienas visai gerai išsilaikė (jam didesnis pavėsis tenka), kitas šiek tiek prasčiau. Pastarasis labai nukentėjo ankstesnę žiemą - ne kas ir liko. Kiek bandžiau vynioti, vėjai viską išvynioja, dažniausiai net nerandu "paklodžių". Reiktų pasiūti maišą - didelį sūrmaišį, jį užmauti ir apačią prismeigti prie žemės. O labiausiai reiktų storai mulčiuoti augalo šaknyną (taip, kad mulčiuojama medžiaga nesiglaustų prie kamieno), kad kuo mažiau įšaltų žemė - tai veiksmingiausias kovos būdas su nudegimu.

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 12 Spa 2012 11:18
Dausa
Puskiparisiai turbūt dažniausi Lausono - gerai žiemoja užuoglaudoj nuo šaltų vėjų. Bukaspygliai greičiau iššąla, nei apdega. Žirniavaisiai puskiparisiai - gana skirtingi, nevienodai atsparūs.
Tujas turbūt turėjo omeny rytines (dabar vadinamas tujūnais) - jos labai dažnai iššąla. Po paskutinių žiemų kažin ar daug liko Lietuvoj. Mano iš trijų tik viena išgyveno ir nebeturi buvusio ,,knyginio" grožio.
,,Sūrmaišis" kažin ar gerai, užėjus speigui spygliukai trupa nuo menkiausio prisilietimo, tai besitrindami į dangalą visai nubyrės.

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 12 Spa 2012 13:07
Nijola
vaje vaje kokie rūpesčiai su spygliuočiais :D daug sudėtingesni negu su rožėmis :D

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 12 Spa 2012 15:12
Dausa
Nieko sudėtingo, tik nereikia sodinti 6 zonos augalus į 5-ą zoną. Bet tada būtų labai nuobodu, tarsi rožininkėms auginti vien laukinius erškėčius.

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 15 Spa 2012 08:53
Rūta
Ačiū už patarimus :) Dausa, taigi kad tie mano nuolat apdegantys augalai ir nėra lepūnėliai - kadagys 'Blue Alps' ir 'Stricta'. Atsparumo zonas nuorodo 4, kai kur net 3. Jie nė negalvoja iššalti, tik nudega, tai užtat ir klausiu, kaip nuo to nudegimo saugotis, nes labai gadina vaizdą, o ir silpnina augalus.
RožėDD jau davė patarimą nudengti kuo vėliau, Loreta patarė mulčiuoti ir daryti storesnį dangalą - tą ir bandysiu daryti. O kada reikėtų uždengti? Gal vos tik žemę sukausto įšalas, nelaukiant, kol prisidės kaitrioji vasario saulė?

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 15 Spa 2012 09:01
Platelių rožė
Tikrai , gal geriau uždengti iš anksto... vasary puse augalo būna pusny , tuomet sunku jį tinkamai aprišti. Vėjai vis nuplėšia tokius dangstymus.

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 15 Spa 2012 09:51
saulelė
pernai kanadines eglutes dengiau gruodžio vidurį, kaip pavasarį paaiškėjo per vėlai, jos visos nudegė.

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 15 Spa 2012 10:12
LoretaA
Nieko nežinau apie kanadines eglutes, bet pernai, uždengtos gruodžio viduryje, jos negalėjo nudegti, jos galėjo tik sušalti vasario mėnesį. Pernai iki sausio pabaigos, tiksliai neprisimenu, žemė nebuvo įšalusi. Palyginus su ankstesniais metais, pernai spygliuočiai išsilaikė puikiai.

Re: Šiokiadieniai_1

Parašytas: 15 Spa 2012 12:32
Dausa
Pati neturiu bėdų dėl nudegimų, nes saulė sodą pasiekia tik pavasario viduryje. Žinau, kad stato širmas. Tik kaip nesugadinti su jomis vaizdo pro langą?
Manau, kad kuolus dengimams sukalti geriau dabar, kol žemė neįšalus. Audeklus ar kitokią apsauginę medžiagą galima pritvirtinti prieš gausaus sniego prognozę.

Kanadinės eglutės galėjo ne nudegti, o paruduoti nuo spygliakričio. Rimvydas Kareiva sakė, kad kaip tik tuo metu pasireiškia jo požymiai.
Jei kartais kas nepažįsta, tai vienas iš didžiausių autoritetų tarp dendrologų - gyva medžių enciklopedija.
Nors baisiausiai atrodo žiemos gale ir pavasarį:
https://picasaweb.google.com/1116340564 ... 2579544898,
bet purkšti fungicidais maždaug liepos mėnesį, kai grybelis ,,nesitiki".

Re: Medėjantys daugiamečiai augalai

Parašytas: 15 Spa 2012 14:46
Laiminga
kiek žinau minėta problema- spygliuočių ir bukmedžių nurudavimas, tai elementarus drėgmės trūkumas. Augalui neužtenka garinimui vandens ir jis apmiršta. Siūlyčiau iš rudens gerai palaistyti, o ir vėliau esant galimybei. auginu ir buksmedžių ir "coniką" (ji labai linkus nuruduoti), tačiau šių problemų išvengiu nedengdama. Prieš šalnas, jei dienos būna ilgai sausos, visada įjungiu laistymą.

Re: Medėjantys daugiamečiai augalai (medžiai, krūmai)

Parašytas: 29 Gru 2013 10:17
Dausa
Noriu pasigirti tokiu 6 zonos krūmu. Kalbininkai pavadino vaisuole (Callicarpa), skamba labai skaniai, bet nevalgoma ir kiek žinau, nelabai Lietuvoj pateisina tą vardą, nes dažniausiai nušąla iki sniego dangos. Bet jei nenušąla, tai vaisiukai labai įspūdingos, netikroviškos spalvos:
https://picasaweb.google.com/1116340564 ... 6061363634
Šiemet pirmą kartą toks gausus ,,derlius", net netilpo į objektyvą:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
Gal todėl, kad prilenkinėjau ir dengiau.
Kitą krūmą auginu vazone, bet 2 metrus būtų sunku nešioti, tai nedidukas menkai žydi ir dera.
Manau, kad tai visai tinkamas krūmas rožininkams. Tik gal sodinti reiktų iš krašto, kad uždengti paskutinę minutę prieš šalčius, nes krūmas dar ir dabar uoguotas. Netinkamas retai rudenį lankomose sodybose, nes visas jo grožis būtent dabar. Graži ir rudens lapų spalva, tik neilgai laikosi. Žiedeliai gražūs, bet smulkūs:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471

P.S. Atsiprašau už neaiškiai reiškiamas mintis. Kai paskaičiau ankstesnę savo rašliavą, pati vos supratau, kur apie žmogų, kur apie medį.

Re: Medėjantys daugiamečiai augalai (medžiai, krūmai)

Parašytas: 29 Gru 2013 10:56
LoretaA
Labai gražus krūmas, Dausa, o ypač uogos.
Pirkau pavasarį. Visas šakeles teko nukirpti - nors, kaip sakė pardavėjas, žiemojo po storu sniego sluoksniu. Negyrė jis šio augalo ir nesiūlė pirkti, sakė labai nepatikimas. Kol kas auga vazone, bet, kaip supratau iš Dausos posto, teks sodinti į gruntą. Žydėjo gausiai miniatiūriniais žiedeliais ir uogytės buvo miniatiūrinės - matyt nepatiko vazono nelaisvė. Tiesą sakant, didžioji dalis uogų nesunoko - turbūt pritrūko laiko iš naujo užauginti šakas, sužydėti, užauginti uogas ir jas sunokinti. Dabar stovi troboj.

Re: Medėjantys daugiamečiai augalai (medžiai, krūmai)

Parašytas: 30 Gru 2013 13:56
Dausa
Uogiukai ir turi būti miniatiūriniai, savo švytėjimu prisikviečia pasidžiaugti.
Šitoj nuotraukoj matosi skirtumas pagal šilauogę (spalio pab.):
https://picasaweb.google.com/1116340564 ... 4467725746
Krūmas tikrai nepatikimas, todėl vieną vazone atsargai ir auginu. Na, dar ir bonsų nuotraukos internete gražios, bet nežinau, ar tokios pačios vaisuolės, mano lyg ir C.bodinieri, o jos tarpubambliai labai ilgi, tai nežinau, kaip reiks formuoti.

Dar apie labiau patikimas, visiems žinomas japonines kerijas. Turiu margalapę ir pilnavidurę. Margalapė pasodinta tolėliau nuo namo ir beveik kiekvieną žiemą gauna daug sniego nuo nukasinėjamo stogo. Šiek tiek aplūžta, bet pakanka šakų gausiam žydėjimui:
https://plus.google.com/u/0/photos/1029 ... 7643554471
O pilnavidurė paskutiniais metais vis žydi rudenį, nes žiemą beveik visiškai nušąla. Turbūt reiks keisti vietą, nes pasodinau ,,pagerintoj" vietoj prie pat namo, o ten sniego beveik nebūna. Dabar nubarsčius lapus, bet paruošus žiedpumpurius sprogimui. Bandysiu lenkti ir dengti, nes žalios šakos, nors ir labai gražu žiemą, bet pavasarį jų nebelieka.
Turbūt kerijas taip pat reiktų sodinti šalia dengiamų rožių.

Re: Medėjantys daugiamečiai augalai (medžiai, krūmai)

Parašytas: 31 Gru 2013 07:38
LoretaA
Maniškė vadinasi, žinoma, jeigu tai ji, Callicarpa dichotoma “Issai”. Ji niekada nepasieks dviejų metrų - jos dydis maksimaliai iki 1,2 m. O uogytės, kurios prinoko, buvo net mažesnės nei smeigtuko galvutė.

Re: Medėjantys daugiamečiai augalai (medžiai, krūmai)

Parašytas: 31 Gru 2013 10:20
Dausa
Internetinėse nuotraukose labai gražiai atrodo ir sodinti leidžia 5 zonoj. Gal iš jos galima ką nors išraityti, tarpubambliai lyg ir nelabai ilgi?
Gal kada nors dauginsite?

Re: Medėjantys daugiamečiai augalai (medžiai, krūmai)

Parašytas: 02 Sau 2014 19:39
LoretaA
Gal ir mažesni tarpubambliai, tik iš dabartinio labai tipiško krūmelio sunkiai įsivaizduoju, kad galima būtų kokį bonsą išraityti. O dauginti reiktų auginukais, turbūt. Tik, kad šakelės tokios plonos, kad vargu ar bandys šaknydintis. Gal per šią (jau) vasarą kiek pastorės, žinoma jeigu išgyvens žiemą.
Paveikslėlis

Re: Medėjantys daugiamečiai augalai (medžiai, krūmai)

Parašytas: 03 Sau 2014 16:35
Dausa
Iš teorijos - dauginti pavasarį atlankomis, vasarą pusiau sumedėjusiais auginiais inspektėlyje.
Iš mano praktikos - šakninėmis atžalomis.
Kadangi, kaip nepatikimą, auginsiu atsarginę vazone, tai ieškau informacijos apie ,,figūros" tobulinimą. Radau, kad daugiausiai gražių bonsų suformuota iš Callicarpa japonicum. Jei dar kam būtų įdomu, kad nereiktų ilgai ieškoti, diskusijos anglų k.:
http://ibonsaiclub.forumotion.com/t1102 ... -japonicum
O čia su vaizdine kelių metų medžiaga. Neradau, kokia vaisuolė, bet atrodo visai įmanoma išraityti iš mūsiškių:
http://dannybonsaicenterginkgo.skynetbl ... carpa.html

Dar iš liūdnos puslepių krūmų auginimo patirties.
Dengti reiktų dyglaines, apskritalapius ligustrus 'Aurea', lauravyšnes. Neseniai viena žiema parodė, kad ir forzitijomis reikia pasirūpinti. Bet dyglainių visas grožis žiemą, kaip ir vaisuolių, tai auginti prasmės nelabai yra.

Re: Medėjantys daugiamečiai augalai (medžiai, krūmai)

Parašytas: 03 Bal 2014 09:48
Dausa
Graži ištverminga internetinė gyvatvorė:
https://plus.google.com/u/0/photos/1138 ... 5599813462
Tiesa, pati neauginu 'Limelight', tik nežinomą baltą šluotelinę hortenziją, bet nieko nebijo.

Re: Medėjantys daugiamečiai augalai (medžiai, krūmai)

Parašytas: 03 Bal 2014 09:51
Jūratė
Įspūdingas reginys!