Puslapis 14

Rožyno apvadai

Parašytas: 22 Rgs 2010 11:42
Nijola
Mane pačią, ir manau kitus, kamuoja mintis, kaip gražiai susikurti rožyno apvadą?, kaip gražiai įrėminti gėlyna?.
Po praėjusios žiemos iššalo lavandos, kurios juosė mano vieną gėlyną, tai yra buvo griežtas tiesus kraštas lavandų karpoma gyvatvorė. Lavandas iškasiau pasodinau kai kokius daugiamečius augalus,daugiamečių našlaičių pora snapučių, bet dar reik daugiau augalų, visas kraštas žalias. Norėtūsi ir kažkokių spalvų, vien žodžiu noriu gėlyno krašto, ne labai išvirtusio, bet ir negriežto. Sakau nelabai išvirtusio į fasadinę pusę, turėdama omenį, pageidaučiau sužinoti apie neaukštaūgius augalus kurie sudarytų gražų spalvingą/žydintį "bordiūrą".
Kokiu atstumu reik kartoti sodinant augalą, tipo kad gautųsi atsikartojantis motyvas, iš kiek ir kokių gaunasi gražiausias :lol: (gerai aš čia paklausiau gražiausias :oops: )

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 22 Rgs 2010 11:53
Rasa
Ruošausi apie tai parašyti jau kuris laikas. Tik vat nežinau, ar čia rašyti, ar straipsnelio forma. Gal straipsnis būtų geriau? nes praeis kuris laikas (priplūs čia rašyti perbėgėliai iš RSF :lol:), ir pasimes su laiku :roll:

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 22 Rgs 2010 12:04
Nijola
Aš visada už straipsnius, jie tikrai turi išliekamąją vertę informacijos.
Bet padiskutuoti galiam ir čia nes man iškilęs klausimas apvadų kraštų (nežinau kaip pavadinti) ir vienuolyne gal ne šiais metais gal kitais jei sugalvosime.
Mane domina suėjimas krašto kai žolė - gėlynas be augalų gražu, bet romantiškiau ir akiai maloniau spalvine ir gama gražiau kai augalai užeina ant žolės žydi, gali žiedai būti ne pats pagrindinis akcentas, atsiranda įvairovė - man gražu. Bet atrodo kad problematiška, o gal tik taip atrodo :?

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 22 Rgs 2010 12:32
Rasa
Idealiu atveju, gėlyną nuo žolės (ar takelio) visvien reiktų atskirti kokia plastikine/gumine juosta, įleidžiama į žemę (tike kad LT pasirinkimas jų skurdokas)
O bordiūrui tinkančių augalų, kad jie maskuotų tą sandūrą yra nemažai, ir pasirinkimas priklauso nuo to, kokio aukščio ir spalvos augalo norima. Katžolės (Nepeta), girmėtės (Calamintha), rasakilos (Alchemilla), mažos ir didelės, gludai (Coreopsis verticiliata), levandos, mažesni snapučiai, šalavijas 'Marcus'. O iš mažesnių astrų galima dayti ir spygliuočius ar buksmedį primenančią gyvatvorė - yra veislių nuo 20 iki 50-60cm, kurios neserga, suauga į nedidelę tankią gyvatvorę, o rudenį dar ir pražysta.

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 23 Rgs 2010 19:07
vilmis
Aš kaip sumedėjusių mėgėjas galiu pakraščiui pasiūlyti: žiemes, damerio kaulenius (reikėtų karpyti), fortūno ožekšnius (žalius arba margalapius - taip pat karpyti), tunbergo raugerškius Atropurpurea nana (tamsiai raudoni), gebenes, pavasarines erikas, karklai (Salix repens var. argentea), visžalę rūdgrūdėlę. Gaila, kad mietveinės (Pachysandra terminalis) plinta į šalis, nors jei apribojus borteliais tai visai gerai būtų :roll:
Taip pat yra žemaūgių sidabrakrūmių (Dasiphora fruticosa) pvz. Eisprinzessin, neaukštos užauga jonažolės, japoninė lanksva Little princess.
Iš spygliuočių tiktų vakarinė tuja Teddy, žirniavaisis puskiparisis Filifera nana ir Filifera aurea nana.
Manau įdomiai atrodytų ir kanadinė sedula - ji žolinis augalas.

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 23 Rgs 2010 20:39
Virginija
Rožyno apvadai -tikrai problema. Lanksva Litle Princess, nors ir karpoma išsiplečia (nebent neleist žydėt ir karpyt kelis kartus per vasarą), visžalė rudgrūdėlė vasarą nelabai dekoratyvi (gal kokios veislės naujos yra?). Auginau juozažoles- labai išgriūna, nebent karpyti ir karpyti, neleisti žydėti? Bet, kai žydi gana gražu, kaimiškam stiliui gal ir nieko. Galvojau, kad tiktų kalniniai dašiai, bet irgi reiktų dažnai karpyti ir neleisti žydėti, be to, irgi vis platėja, o apatiniai lapai džiūna.
Žemaūgiai raugerškiai ko gero tiktų, bet labai brangiai kainuotų. Gal kas dar turi kokio patyrimo?

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 23 Rgs 2010 20:52
Jūratė
Šiais metais eksperimentavau su lobelija, ja apsodinau dalį bordiūro
Paveikslėlis didžiąją dalį vasaros buvo gražu, bet šįmet jos greičiau užsibaigė (paprastai pas mane jos žydi vos ne iki šalnų), jau nuroviau, kad negadintų bendro vaizdo 8-)
Šitas augaliukas bordiūrui man visai patiko (dėl nereiklumo), bet daugiau nebeužsiimsiu jį sėt ir sodint (nes vienmetis)...

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 24 Rgs 2010 06:48
Nijola
Aš kai buvau Rundalėje ten rožynų apvadai iš kažkokio sumedėjusio augalo, žinau kad sarmata kad nepažystu kitų augalų :oops: Tas agalas turi smulkius lapukus, iš toli atrodo kad buksmedis, bet ko gero daug patvaresnis augalas negu buksmedis.
Labai reiktų į Rundalę važiuoti rožių mylėtojams, labai idomu būtų jaučiu toli nenueitum tik šnekėtum :)

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 24 Rgs 2010 10:53
vilmis
Hm.. Rundalėje nebuvau, o toje nuotraukose, kur mūsų puslapyje įdėta neįžiūriu kas ten toks :? vienur tikrai buksmedis, o kitur gal ligustras "Atrovirens" (Švedijoje juos sodina vietoj buksmedžių - neprisimenu kuriais metais, bet Čelsio parodoje švedų dizaineris sukūrė Linėjaus sodą ir vietoj buksmedžių sodino šį ligustrą).

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 24 Rgs 2010 14:38
opera
Nijole rašė:Aš kai buvau Rundalėje ten rožynų apvadai iš kažkokio sumedėjusio augalo, žinau kad sarmata kad nepažystu kitų augalų :oops: Tas agalas turi smulkius lapukus, iš toli atrodo kad buksmedis, bet ko gero daug patvaresnis augalas negu buksmedis.
Labai reiktų į Rundalę važiuoti rožių mylėtojams, labai idomu būtų jaučiu toli nenueitum tik šnekėtum :)
Rundalėje rožyno apvaduose kaulenis. Nelabai matosi nuotraukoje. Jis gana platus, beveik 0.5m.
Paveikslėlis

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 24 Rgs 2010 18:10
Virginija
Taip, kaulenis siūlomas kaip buksmedžio pakaitalas, žvilgantysis kaulenis. Bet poilsio su tokiais apvadais tai nebus :roll: , prisiminus, kaip greit jis auga...Tai jau japoninę lanksvą mažiau reikės karpyti.

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 24 Rgs 2010 18:25
vilmis
Nepasakyčiau, kad žvilgantysis kaulenis būtų spartuolis :roll: Manau, kad mažesniam rožynui labiau tiktų apvadas iš damerio kaulenių:
Paveikslėlis

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 24 Rgs 2010 20:54
Virginija
Gyvatvorę iš žvilg.kaulenio auginau, gerai žinau-puiki gyvatvorė :) , šliaužiantį Damerio kaulenį turiu (nežinau, kokia veislė)- visiškai netinkamas, turėjau iki 0,5 m aukščio šliaužiantį kaulenį, kuris ,beje, praeitą žiemą iššalo, - puikūs augalai, bet aš iš jų rožyno apvadų nedaryčiau :) Websad yra nuotraukų, kur panaudotas žvilgantysis kaulenis, bet autoriai irgi skundžiasi, kad nespėja karpyti.

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 24 Rgs 2010 22:13
Nijola
Rundalėje gyvatvorės labai prižiūrėtos kaip ir visa kita. Opera sako, kad kaulenis aš ja tikiu, matyt domėjosi, man bordiūrai - apvadai patiko, labai.
Antose sakai, kad greit auga, kiek kartų sezono metu reik genėti ?
Aš buksmedžius geniu du kartus, balandyje ir liepą.

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 25 Rgs 2010 10:41
vilmis
Nu nesakau, kad kaulenis pats tinkamiausias :lol: Dėl augimo greičių tai priklauso su kuo lyginsim - sakyčiau vidutiniškai spartus.
O dėl šliaužiančių tai pateikiau pavyzdį iš Danijos. Damerio kauleniai visžaliai, bet dėl šalčio ir saulės (kaip ir buksmedžiai) gali lapų dalį prarasti. Žydi ir užauginas raudonas "uogytes". Atsparumas šalčiui kaip ir buksmedžių.

Sunku pasakyti kas geriausiai tiktų - reikia eksperimentuoti.

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 26 Rgs 2010 14:17
Tadas
Rundalės rožynų apvadai iš arčiau
Paveikslėlis

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 26 Rgs 2010 16:11
vilmis
Esu 70 proc tikras, kad šioje nuotraukoje ligustras. O gal galima iš dar arčiau? :lol:

Ir man dar tokia mintis kilo: o jei rožyno apvados daryti iš neaukštų (30-40 cm) varpinių augalų? Ar yra tokių, kurių lapų viršūnės grakščiai svyra, o keras per daug nesiplečia į šonus? Gal kas nors iš viksvų?


p.s. pasididinau nuotrauką - ten tikrai ligustras.

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 27 Rgs 2010 06:40
LoretaA
Ligustras visiškai netinka mažam rožynui, na tokiam kaip Nijolės, nes jo šaknys į šonus plečiasi apie 1 metrą. Ir iki rožės lajos pradžios, jeigu galima krūmo taip vadinti, reikėtų tą metrą ir palikti, nes kur yra ligustro šaknys, ten jau niekas neauga.Jeigu dar pridėsime jo paties užimamą plotį, tai gyvatvorei reikės apie 2,5 metro, arba bent 1,5, jeigu 1 metras eitų po taku. Gal Operai tiktų. Mažam rožynui reikėtų augalo su gudobelės šaknimis, t.y. kurios auga ne į plotį, bet į gylį.

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 27 Rgs 2010 14:23
vilmis
Taip, ligustras platus. Gudobelė visiškai netinkamas augalas šalia rožyno - "sutraukia" visas ligas ir kenkėjus (tuos pačius kaip ir rožės), tad būtų dar daugiau problemų.
Dėl plėtimosi, tai visi augalai auga ir mažame plote anksčiau ar vėliau tampa per dideli.

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 27 Rgs 2010 14:29
LoretaA
Aš gudobelės ir nesiūliau, siūliau augalą su gudobelės šaknimis :) Dabar pliusas gudobelei kuri auga pas mane: šią vasarą rožės sirgo ir serga tikraja miltlige, gudobelės ne - ir aš jų nepurškiau nuo ligų, tik nuo kenkėjų. Ir taip būna :roll:

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 27 Rgs 2010 14:59
Tadas
Nepasakyčiau kad gudobelė nedraugautu su rožėmis.Pas mane auga gudobelė ir šalia rožės.Nepastebėjau kad rožės labiau sirgtu ,gal net mažiau tos serga kurios šalia gudobelės. Gudobelės išvys negavusios jokių chemikalų,nes jų vaisiai naudojami valgymui ,arbatoms.Ir rožės negauna jokių chemikalų.

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 27 Rgs 2010 16:00
Virginija
Tiesiog visi šie augalai - kaulenis, ligustras, gudobelės auga dideli, todėl mėgėjiško rožyno apvadams ne itin tinka. Kur kasdien dirba sodininkai - profesionalai, juos suvaldyti gal ir įmanoma.
Taigi, grįžtam prie to pačio :) - paprastasis buksmedis tinka geriausiai, nežiūrint kai kurių trūkumų. Auga lėtai, šaknys kompaktiškos, visžalis, yra ir žemaūgių.
Bet buksmedis geriausiai tinka formaliam rožynui.

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 27 Rgs 2010 16:51
Rasa
antosė rašė:Taigi, grįžtam prie to pačio :) - paprastasis buksmedis tinka geriausiai, nežiūrint kai kurių trūkumų. Auga lėtai, šaknys kompaktiškos, visžalis, yra ir žemaūgių. Bet buksmedis geriausiai tinka formaliam rožynui.
O vat aš čia truputį skaitinėju, ir aptikau štai ką... Pas mus dažniausiai auginamas yra Buxus sempervirens. O yra dar toks Buxus microphylla, smulkialapis buksmedis, kuris kaip ir labiau tinkamas šiaurės šalims. Yra keletas jo formų ir kultivarų, skirtingo atsparumo šalčiui, bet tai - įdomus varijantas, kurį vertėtų pabandyti.
Lenkijoje jo tikrai galima rasti nusipirkti gana nebrangiai, Kika skelbiasi, kad turi (bet brangiai)
O gal kas jau turi patirties?

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 27 Rgs 2010 17:04
vilmis
Turėtų pas mane augti “Morris midget” ir "Faulkner". Prieš tai žiemą ištvėrė be problemų - nedengti, kai šalia augančios paprastojo buksmedžio formos truputį apšalo ar apdegė nuo saulės. Apie augimą nelabai galiu ką pasakyti - man rodos labai lėtai ir kompaktiškai.

Re: Rožyno apvadai

Parašytas: 27 Rgs 2010 17:50
Nijola
Kai aš pirkau buksmedžius, pirkau iš patikimų augintojų ir jie sakė kad parduoda Buxus sempervirens, kai dabar paveizojau į nuotraukas įvedusi į googlę pavadinimą Buxus microphylla atrodo, kad tai ir turiu- smulkūs lapukai auga lėtai, bet ko gero čia reik specialisto kas atpažintų. :D
Mano praktika tokia, jei dar daryčiau vieną sau rožyną vėl rinkčiausi buksmedžius puikiai auga. Prieš šią šaltą žiemą išgyveno visi be jokių dengimų ir be jokių nuostolių (kaimynas stebėjosi kol jie gražūs)po šios žiemos yra kelios vietos kur buksmedžiai nurudavo - bet augalo negaliu kaltinti mačiau, kad džiūsta nuo saulės bet nepasirūpinau. Apdegė nuo saulės keliose vietose kur saulė nutirbdė sniegą ir ten kur buvo buksmedžiai išlindę virš sniego dangos.
Buksmedžiai neiššalo jie pradeda atželinėti iš apačios.
Prasčiausiai reik daryti taip (šiais metais nerizikuosiu) pasikarpyti atatinkamo dydžio agro juostų ir uždengti nuo saulės, kai ji užeina kaitri džiovinanti žiemos metu, ir manau to pakaks.
Bet kai uždengsi jau ši gyvatvorė nebus visžalė :roll:
Ir dar matyt padariau neatitaisomą klaidą :cry: savo buksmedžių gyvatvorės liepos mėnesį nenugenėjau :roll: taip nutiko, kad šio darbo neatlikau :roll: paskui kai jau galėjau genėti suabejojau ar bus gerai.
Kodėl, todėl kad mano nuomone, jei aš būčiau nugenėjusi rugpjūčio viduryje pabaigoje jie nebūtų spėjusi sumedėti, ir nauji lapukai kurie būtų pradėję augti dabar žiemą tikrai nušaltų.
Nežinau ar aš teisi :roll: :? bet kažkol manau, kad laiku nugenėta buksmedžių gyvatvorė geriau ir žiemoja. Tai dabar šiuo metu mano buksmedžių gyvatvorė graži bet peraugusi :? :? :?