'Rose de Rescht'

Kilmė nežinoma. Pirmoji veislė – 'Portland Rose' – buvo kryžminama su Hybrid Perpetuals. Tai pakartotinai žydinčios rožės.

Moderatorius: LoretaA

Skelbti atsakymą
Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

'Rose de Rescht'

Standartinė Rūta » 14 Rgs 2010 21:10

Amerikoje ši rožė priskiriama prie damaskinių, Anglijoje – prie Portlando rožių. Pagal vieną iš kilmės versijų pavadinimas kildinamas iš miesto (Rescht) Irane (netoli Kaspijos jūros) vardo. Jos istorija, kaip ir kitų senovinių rožių, yra miglota, paini ir paslaptinga :) Nežinoma, kada tikrai ji buvo išvesta, manoma, kad iki 1900 m. Persijoje nežinomo selekcininko. Manoma, kad William Rivers kataloge, išleistame 1843 m. Londone, ši rožė minima kaip 'Bernard' arba 'Pompone Perpetual'. Tuomet ji būtų išvesta iki 1840 m., kas istoriškai yra visai įtikėtina, nes būtent tuo metu išvestos damaskinės pakartotinai žydinčios rožės. Kitas senovinis šios rožės paminėjimas mus pasiekia iš Ellen Wilmott knygos "The Genus Rosa", išleistos 1912 m., kur identiška rožė apibūdinama kaip 'Gul e Reschti', tiesa, ten ji klaidingai siejama su R. moschata, bet greičiausiai turima galvoj ta pati rožė.

Šią rožę antram gyvenimui 1940 m. prikėlė anglų sodininkė Nancy (kitur – Norah) Lindsay, naujai ją atradusi žinomoje Persijos rožių kolekcijoje ir padariusi ją pasiekiamą pirkėjams-rožių mylėtojams :D

HMF priskiriama 4b-9b zonoms, tad pas mus turėtų be problemų augti. Ne veltui Švedijos rožininkų draugija šią rožę rekomenduoja auginti šiaurės Švedijoje, kaip persiškai rožei tai didelis pasiekimas… =D> Aukštis nuo – 90-120 cm, plotis – 75 cm. Žydi pakartotinai. Rašoma, kad gali augti pavėsyje.

Žiedai ant trumpų žiedkočių yra ryškiai rožiniai, kiek į violetinę spalvą, kaip apibūdinama – fuksijos spalva. Pilnaviduriai su daugybe smulkių žiedlapių. Kai pilnai išsiskleidžia – matyt gelsvas viduriukas, išsiskleidęs žiedas suformuoja damaskinėms būdingą rozetę. Žiedai daugiau pavieniai, rečiau po kelis.

Lapai matiniai, nestambūs, pilkšvoki, gražiai išlinkę. Kibūs, gana tankūs spygliai. Matyt, kad bus kompaktiški, nelabai dideli krūmeliai.

Pas mus ši rožytė (turim dvi) pasodinta 2008 m. pavasarį. Pirkta Sibirkoje. Augo nekeldama didelių problemų, tik, kaip būdinga senovinių rožių veislėms, augo lėčiau nei modernios. Viena iš jų į vasaros pabaigą išaugino gan didelę šaką. Žydėjo vasaros pabaigoj, nepasakyčiau, kad labai gausiai, bet šioms rožėms reikia laiko, kad atskleistų visą savo grožį ir subtilumą.

Rudeniop susidūriau su tokia šios rožės bėda - visi abiejų krūmelių lapai nurudo lyg sirgtų, lyg rudenį pranašautų, bet nekrito, laikėsi ant krūmų iki pat šalnų. Deja, nuotraukų neturiu, bet šis reiškinys man pasirodė gan keistas - anksčiau nieko panašaus nemačiau... Vasaros pradžioje gražiai žydėjo, kiek menkiau žydėjo pakartotinai iki to lapų nurudimo.

Kvapas damaskinis, stiprus, svaigus, primena rožių aliejų. Štai šios rožės žiedlapiai tikrai tiktų kvapiesiems aliejams, popuri ir panašiai, jeigu tik chemija nepurkštume…. :wink:
Apskritai labai miela rožė, subtili, santūri, tyli, už ryškių, kvapnių žiedų slepianti praėjusių amžių glūdumose skendinčią istoriją...

PaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlis
http://www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=5467

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 4020
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė Jūratė » 15 Rgs 2010 15:04

Sodinta kartu su Jaques Cartier vienoj duobėj apie 35-40 cm atstumu, praktiškai šalia. Auga kaip vienas krūmas :)
Per praėjusią 2009-2010 žiemą abi apšąlo, paskui liko nepatenkintos, kad laiku nepatręšiau (nes duobės išskastos grynam žvyre, matyt, greit maistingos medžiagos iš žemių išsiplauna)... Atsiaugino dabar savo gražius naujus lapus ir net nematyt žymės, kad kelias savaites augo pusplikės :lol:
PaveikslėlisPaveikslėlisPaveikslėlis

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė Regina » 13 Sau 2011 08:55

Jūrate, siūlyčiau Jaques Cartier "iškraustyt" toliau - užgoš ji "Rose de Rescht". "Jaques C." auga labai nemažas, platus krūmas

Nijola

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė Nijola » 13 Sau 2011 09:16

Įdomi Jūratės praktika taip pasodinti rožes, aš tap niekada dar nesodinau |( o kiek jau laiko jos taip auga ?
jei tap gerai parinkus rožes savo ūgiu |( bet skirtingų spalvų, gal ir gražiai atrodo, ir ko gero vietos sutaupai :D čia man labai aktualu :)
Bet Regina teisi visgi Jaques Cartier aukštesnė rožė :)

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 4020
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė Jūratė » 13 Sau 2011 09:25

Perkant rožes man taip patarė kartu susodint (gal tik atstumą kokiais 5 cm pamažinau netyčia). Pernai jau spirgėjau, ką daryt - persodint jas ar ne... vėlgi gavau patarimą palikt kaip yra.... jau nebežinau, ką daryt; galvoju, kad jei bus labai blogai, iš vieno šono Žaką bandysiu tramdyt genėdama. Tik pernai supratau (sužinojau), kad toje vietoje pasodintom, ir dar dviem į vieną vietą, reikia daugiau trąšų nei aš duodavau... Žiūrėsim, kaip jom seksis šįmet.

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 4020
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė Jūratė » 13 Sau 2011 09:25

pasodintos 2009 m. pavasarį
dar radau neblogą RdR nuotrauką Paveikslėlis

Nijola

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė Nijola » 13 Sau 2011 09:31

Taip jos konkuruoja joms visko dvigubai reikia, nes einant laikui ko gero jų šaknys susipins, man taip atrodo |( viskas gerai tavo pasodinime tik pas mane Jaques Cartier aukštesnis ir gal net būna skirtumas apie 20cm visaip būna priklauso kaip pageni nužydėjusius žiedus, bet jei Žakas pagaus daugiau trąšų tai ir pavarys augime :D
bet paauginsi žinosi, kaip ištikrūjų yra ir mums dar pasakysi :)

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 4020
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė Jūratė » 13 Sau 2011 09:37

iš tikrųjų tai aukščio skirtumas manęs negąsdina, jos pasodintos tokioj vietoj, kad matysis ir viena, ir kita. O dėl nustelbimo tai bandysiu tramdyt, jei reikės.... :$ ir jums rašysiu kaip seksis :)

Vartotojo avataras
Regina
Pranešimai: 4280
Užsiregistravo: 14 Rgs 2010 19:43
Miestas: Vilnius/Dubingiai

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė Regina » 13 Sau 2011 09:47

Aš persodinčiau, kol dar ne vėlu. Buvau ir aš susodinus gana tankiai, teko raut, nes nieko gero neišėjo. O ir atstumai pas mane buvo gerokai didesni - gal kokių 60 cm. Iškasiau ir R.de Rescht, ir Comte de Chambord, ir dar keletą rožių. Mažesniąsias tiesiog užgulė kitos. Jei daug išgenėsi - tai ir žiedų bus mažai

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 4020
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė Jūratė » 16 Bir 2011 09:07

šį pavasarį persodinau aš jas visai į kitą vietą. gal geriau augs ;)
Pradedam žydėt Paveikslėlis

Reda
Pranešimai: 78
Užsiregistravo: 10 Lap 2010 13:24
Miestas: Vilnius-Telšių raj.

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė Reda » 10 Lie 2012 11:11

Pagaliau žiedai pasirodė ir virš krūmo :)
Paveikslėlis

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 4020
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė Jūratė » 10 Lie 2012 11:49

Regina rašė:Jūrate, siūlyčiau Jaques Cartier "iškraustyt" toliau - užgoš ji "Rose de Rescht". "Jaques C." auga labai nemažas, platus krūmas
antri metai auga atskirai maniškės Rose de Rescht ir Jaques Cartier, kol kas RdR dvigubai platesnė už JC, aukščiai panašūs

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė LoretaA » 10 Lie 2012 12:36

Tikrai įdomiai rožės auga. Ir pas mane Rose de Rech žymiai galingesnė. Nesakau, kad Jacquer Cartier nususęs, bet Rose de Recht 1,2x1,4h m krūmas. Šiemt pavasarį labai žiauriai išgenėjau, tai dar labiau pariebėjo. Tiesa, turiu du krūmus R de R ir du Pergolese, nežinau kur kuris, bet visi egiasi vienodai, nors ir auga skirtingose vietose.

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė vilmis » 12 Lie 2012 16:41

Žydi antrą kartą šiemet :) Turiu dvi - nuotraukoje aukštesnė. Už rožės gluosnialapė kriaušė "Pendula" (Pyrus salicifolia).
Prikabinti failai
Rosa Rose de Rescht og Pyrus salicifolia.jpg

Vartotojo avataras
Jūratė
Pranešimai: 4020
Užsiregistravo: 11 Rgs 2010 20:07
Miestas: Vilniaus raj.

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė Jūratė » 14 Rgp 2012 09:55

Birželį Paveikslėlis
Liepos vidury Paveikslėlis
Prieš kelias dienas Paveikslėlis Paveikslėlis
Absoliučiai sveika rožė, ir kaip nuotraukose matyt, jei ir negausiai žydi, bet be žiedų nebūna <3

Paukštukas
Pranešimai: 600
Užsiregistravo: 23 Sau 2011 19:19
Miestas: Vilnius

Re: 'Rose de Rescht'

Standartinė Paukštukas » 15 Rgp 2012 17:10

Ši rožė auga ir džiugina nuolatiniu žydėjimu antra vasara. Pirmais metais visiškai nesirgo, šiemet pirmoj vasaros pusėj lapai nukentėjo nuo cikadų, tai ir dabar vietomis likę pažeisti, lyg negyvi atrodo, nors nekrenta. Kartais pagelsta vienas kitas lapas, bet išskynus problemų kurį laiką nebūna.
Kaip kažkas minėjo ši rožė tikrai mėgėja "slėpti" savo žiedus tarp lapų, kurių tikrai daug, mat krūmas auga tankus (yes) . Pastebėjau, kad tinkamai iškirpus nužydėjusius žiedus, nauji ūgliukai, o kartu ir žiedai, išlenda iš lapijos ir kuo puikiausiai pasirodo. Taigi, kerpu ne tik žiedelį su trumpučiu koteliu, bet patrumpinu ir visą šaką iki žemesnės išorinės akutės tiek, kad naujas ūglis išaugtų virš lapų masės aplink jį . Nuojauta ir bendras krūmo vaizdas čia labiausiai padeda :) Nužydėjęs žiedas labai prašosi būti nukerpamas su kuo trumpesniu koteliu, mat matosi aplink jį naujos akutės, tačiau taip iškirpus tuoj priauga aplinkui visa puokštė žiedų ant trumpučių kotelių bei slepiasi po lapais.
Man Rose de Resht primena paslaptingą Rytų princesę atvykusią į Lietuvą iš pašos sodo :) Kvapas, žiedo spalva ir proporcingai vešlus, ne per aukštas krūmas, mano nuomone, labai tinka rytietiškai nuotaikai sukurti. Įsivaizduoju, kad tiktų net japoniško ar kinietiško stiliaus sodeliuose, kuo pukiausiai galėdama pakeisti bijūnus (būtų maloni staigmena-išimtis tarp taisyklių).
Mano sode auga bendrame gėlyne palei tvorą, iš krašto, kartu su kitomis rožėmis ir daugiamečiais. Žiemojo prilenkta ir apkaupta kompostu, užmesta agro dangos šiek tiek. Tuoj nudengus atrodė nepriekaištingai, bet vėliau teko gerokai patrumpinti nudžiūvusias šakas. Šiuo metu aukštis apie 80 cm, pernai rudenį buvo apie metrą. Pavasarį šalia jos pasodinau dar vieną :)
Fotografuota mobiliu, todėl nuotraukos nekokybiškos:
Rose de Resht birželį gožiama šalavijų Paveikslėlis
photo hosting
Rugpjūtį su šalavijais Paveikslėlis
hosting images
ir iš arčiau Paveikslėlis
photo upload

Skelbti atsakymą

Grįžti į