Rožės vaistažolių ir prieskonių sodeliui

Skelbti atsakymą
Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Rožės vaistažolių ir prieskonių sodeliui

Standartinė Rūta » 09 Lap 2011 21:42

Nagi pakalbėkim, kokias rožes geriausia tokiam sodeliui rinktis.

Prisimenu, kai dar tik įkūrinėjom savo vaistažolių ir prieskonių sodelį, kai dar nebuvo jokios vizijos ir įsivaizdavimo, kas tai turėtų būti, šalia pasodinom 'Ritausmų' - juk erškėčiai, tiks :D Labai aiškiai prisimenu, kad Nijolės pasakymas, kad tokiame sodelyje labiau tiktų kitokios rožės - būtent senovinės, galbūt augintos prieš daug šimtmečių (turiu galvoj žinomas nuo 16 a. ir pan. ar seniau) mano galvoje viską aukštyn kojom apvertė, ir tik tada supratau, kokio vaistinių augalų sodelio iš tiesų noriu - senoviško, viduramžiško, primenančio vienuolynų sodelius. Ačiū Nijolei :) Taigi rožių veislių pasirinkimas labai svarbu, tai nulemia tokio sodelio kryptį ir „veidą“.

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: Rožės vaistažolių ir prieskonių sodeliui

Standartinė vilmis » 09 Lap 2011 22:14

Na ir paklausei :D Labai sudėtinga atsakyti. Bandau mąstyti praktiškai, kad tiktų prancūzinės "Officinalis" ir "Versicolor" (nes ir buvo auginamos), gal dar "Conditorum" (kažkur skaičiau, kad žiedlapius naudojo uogienėms), damaskai (nes kai kurias veisles augina rožių aliejaus gamybai). Rūšiniai erškėčiai galbūt rastų vietos pakraštyje - rudenį uogas raškytum.

Vartotojo avataras
DaliaRaimonda
Pranešimai: 2126
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 19:00
Miestas: Kaunas

Re: Rožės vaistažolių ir prieskonių sodeliui

Standartinė DaliaRaimonda » 09 Lap 2011 22:22

Manyčiau visos rožės kurias galime panaudoti maisto gaminimui tiks. Taip pat erškėčiai, kurių subrandintos uogos tinka arbatoms ir džemams. Tiesiog, Vilmis teisus :)

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Rožės vaistažolių ir prieskonių sodeliui

Standartinė Rūta » 09 Lap 2011 22:36

Svajoju, kad mano sodelyje turėtų augti senosios damaskinės, galikos, Provanso rožės, be Vilmio teisingai paminėtųjų, dar, pvz., 'Celsiana', 'Trigintipetala', 'York and Lancaster'. Žodžiu, tokios rožės su istorija :) Nors, tikėtina, kad dėl žydėjimo tęstinumo, pasodinsiu ir kitų senovinių pakartotinai žydinčių (perpetual, burboninių grupių).

Vartotojo avataras
vilmis
Pranešimai: 720
Užsiregistravo: 15 Rgs 2010 14:28
Miestas: DK/LT
Susisiekti:

Re: Rožės vaistažolių ir prieskonių sodeliui

Standartinė vilmis » 09 Lap 2011 22:47

"York and Lancaster" labai graži rožė. Mačiau šią vasarą žydinčią. Pasisodinau ir lauksiu žiedų.
Berods receptų skyrelyje rašiau, kad vieni Danijos rožininkai siūlo virti žiedlapių uogienę iš Rose de Rescht. 3 tokios pasodintos Lietuvoje pas močiutę, sakė kad žydėjo visą vasarą ir nesirgo. Nu jei močiutei patiko reiškia ištverminga ir graži rožė.
Prikabinti failai
Rosa York and Lancaster 2.jpg
Rosa York and Lancaster 2.jpg (42.96 KiB) Peržiūrėta 13321 karus(ų)

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Rožės vaistažolių ir prieskonių sodeliui

Standartinė Rūta » 09 Lap 2011 22:54

Kokia graži ši 'York and Lancaster' - tikrai keliaspalvė :) :) O dėl 'Rose de Resht' tai truputį esu ja nusivylusi :( Jau antrus metus lapai antroj vasaros pusėj lapai nurunda ir kabo sau tokie rudi, dėl labai tankaus krūmo kenčia nuo erkučių labiau nei kitos. Bet gal čia man tiesiog taip nepasisekė...

Nijola

Re: Rožės vaistažolių ir prieskonių sodeliui

Standartinė Nijola » 09 Lap 2011 23:03

'York and Lancaster' tinka prieskonių ir vaistažolių sodeliui ti ją reiktų sodinti kaip foną, arba šalia sodelio. Žiedlapiai tinkami kiek uogienei tiek arbatoms, damaskinių rožių žalieji lapai man labai kvapnūs truputį karsteli, galima naudoti kaip prieskonį ir prie mėsos patiekalų, tik patys lapai patiekale pakankamai išlieka kieti reik smulkinti - stipriai, bet čia skonio reikalas.
Rose de Resht pas mane ir dabar dar su žiedais ligoms atspari, negalėčiau apie ją pasakyti nieko blogo. Krūmo tankumą galima koreguoti genėjimu.

Vartotojo avataras
DaliaRaimonda
Pranešimai: 2126
Užsiregistravo: 16 Rgs 2010 19:00
Miestas: Kaunas

Re: Rožės vaistažolių ir prieskonių sodeliui

Standartinė DaliaRaimonda » 10 Lap 2011 07:56

Rose de Resht man prieskonių darželiui labai tiktų. Labai tvarkingas krūmas, žydi nuolat, ryškūs žiedai būtų puikus kontrastas šalavijui (prieskoniniam) ir kitiems pilkiems prieskoniams. Taip pat nepasakyčiau, kad ji sirgtų.

Vartotojo avataras
LoretaA
Pranešimai: 6124
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 06:48
Miestas: Jonava/Siesikai

Re: Rožės vaistažolių ir prieskonių sodeliui

Standartinė LoretaA » 10 Lap 2011 08:04

Rūta rašė:O dėl 'Rose de Resht' tai truputį esu ja nusivylusi :( Jau antrus metus lapai antroj vasaros pusėj lapai nurunda ir kabo sau tokie rudi, dėl labai tankaus krūmo kenčia nuo erkučių labiau nei kitos. Bet gal čia man tiesiog taip nepasisekė...
Ir aš nieko blogo apie šią rožę negaliu pasakyti. Žiedų, tikrai, nuo jos prieš prilenkiant daugiausiai nukarpiau, visokių buvo - prasiskleidusių, pumpurų, pusiau prasiskleidusių. Jeigu pas tave ji jau senai auga, tai reikėtų atnaujinti krūmą iškerpant daug šakų. Skaičiau, kad tai padeda išlaikyti jos krūmą gausiai žydintį.

Nijola

Re: Rožės vaistažolių ir prieskonių sodeliui

Standartinė Nijola » 10 Lap 2011 08:17

Ką aš dar noriu pasakyti, čia iš savo pastebėjimų, 'Jacques Cartier' į penktą sezoną reiktų išvis nurėžti kaip AH rožes vos ne iki žemės, pamenat skundžiausi kad neko gero šį pavasarį taip ir padariau nugenėjau iki žemės, ataugo gražus krūmas ir gražiai žydėjo vel nepykstu ant jos, taip pat reiktų ir su 'Rose de Resht'. O jei nenorit taip daryti tai tada reik kiekvieną pavasarį stipriai atnaujinti krūmus, išgenint po kelias dviejų metų šakas. :)

Vartotojo avataras
Rūta
Pranešimai: 3010
Užsiregistravo: 13 Rgs 2010 08:27
Miestas: Vilnius – Kaunas

Re: Rožės vaistažolių ir prieskonių sodeliui

Standartinė Rūta » 10 Lap 2011 08:19

Tai va ir sakau, kad gal man tiesiog nepasisekė dėl 'Rose de Resht'. O kas keisčiausia, kad pavasarį gerokai retinau ir vasarą dar po pirmoji žydėjimo nuo per didelio tankumo išvadavau, gerokai iškarpiau. Žodžiu, pagalvosiu, ką darau ne taip. Gal tikrai nurėšiu, smarkiau atnaujinsiu. Gal kitais metais bus geriau :)

Skelbti atsakymą

Grįžti į